ЕС и Свят 10.01.2025 09:18 Снимка: ДНЕС+
Зеленски е в Италия
Украинският президент Володимир Зеленски отпътува от срещата на съюзниците в Рамщайн за Рим, където ще се срещне с италианския министър-председател Джорджа Мелони и президента Серджо Матарела.
Според световните агенции, които се позовават на говорителя на Зеленски Сергей Никифоров, Зеленски ще се срещне с Мелони в четвъртък, а с Матарела - в петък, изброи Би Би Си.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън също е в Рим, за да обсъди ситуацията в Сирия с европейските си съюзници. Президентът Джо Байдън също трябваше да лети за Рим, но отмени посещението си заради пожарите в Калифорния.
Джорджа Мелони оглавява дясната партия "Италиански братя" и е смятана за политически и идеологически близка до Доналд Тръмп. Миналата седмица тя се срещна с новоизбрания президент на САЩ в резиденцията му в Мар-а-Лаго.
В същото време Мелони недвусмислено подкрепя Украйна във войната ѝ с Русия.
След срещата си с Тръмп тя увери репортерите, че САЩ няма да спрат да предоставят помощ на Украйна.
"Не предвиждам изтегляне на помощта от страна на САЩ. Тръмп вероятно ще се насочи към мирно решение, но не мисля, че това означава, че ще изостави Украйна", каза Мелони.
"Основните теми на разговорите ни са укрепването на мерките за сигурност, процесите в света и подготовката за Конференцията за възстановяване на Украйна, която ще се проведе тази година в Рим", се казва в публикация в профила на Зеленски в X-net.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:50 Простреляха 2-годишно дете в главата по време на новогодишно тържество в РС Македония
- 09:38 Русия предаде на САЩ доказателства за украински дрон, атакувал резиденцията на Путин
- 09:27 Зохран Мамдани встъпи в длъжност като кмет на Ню Йорк с ръка върху Корана
- 09:15 В челото на песимистите в света: Българите изобщо не са оптимисти за 2026 г.
- 09:04 Зеленски: Путин умишлено започва новата година с продължаване на войната
- 08:52 Природният газ поевтинява с 3.3%
- 08:41 BBC: България изпревари Унгария, Полша и Чехия в приемането на еврото
- 08:31 Заплатата на управителя на БНБ става близо 16 000 евро