ЕС и Свят 08.12.2024 15:14 Снимка: ДНЕС+
Затваря фабриката на Mirabell: произведен е последният легендарен залцбургски бонбон Моцарт
Празни етажи и производствени халета, пусти коридори, неработещи от години машини. Всичко покрито със слой прах и придружено от миризмата на сбогом. Нещо се случва само на първия етаж. Ароматът на шоколад и ядки витае тежко във въздуха, оборудването дрънчи и съска, транспортните ленти преместват материала от А до Б, трудолюбивите ръце правят подобрения там, където технологията се проваля. Но и тази дейност има срок на годност.
И това е 5 декември, на този ден последният Mirabell Mozartkugel, обвит в злато, се търкулна в контейнера за събиране. 17,1 грама сферичен шоколад с център от марципан нуга от шам фъстък от Залцбург са история. Фабриката в Грьодиг, където компанията "Залцбургски шоколад" произвеждаше "Истинския залцбургски моцарткугелн", ще бъде затворена завинаги, пише австрийското издание Kurier.
Не е сигурно какво ще се случи по-нататък с тази част от австрийската традиция. Голямата корпорация Mondelez, която притежава всички права върху продукта, дава само оскъдна информация.
Три продукта за австрийския пазар са в производство до края: Mozartkugeln, Mozarttaler и Milkkettes. В миналото за Mondelez се произвеждаха до 12 000 тона бонбони годишно, но напоследък само един тон годишно.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:36 Във Варна стартира електронния прием за първи клас
- 10:29 Обрат с цените на петрола
- 10:21 Огромен пожар бушува в Лос Анджелис, евакуират хиляди хора
- 10:13 Тръмп отмени планирани за днес масирани удари срещу Иран
- 10:11 5 трупа след стрелба в джамия в Сан Диего (ВИДЕО)
- 10:06 Нешка Робева: Благодаря, ДАРА! В артистичната си изява стъпи на родната - българска традиция!
- 09:59 София посреща официално DARA с парти на площад „Княз Александър I“
- 09:51 Меркел призова ЕС към преговори с Москва: Трябва да вземем нещата в свои ръце