
ЕС и Свят 21.08.2024 09:40 Снимка: ДНЕС+
Заподозряна за взривяването на "Северен поток" с алиби, че била в България
40-годишната украинка Светлана У., заподозряна от германските власти, че е участвала във взривяването на руския газапровод "Северен поток" твърди, че е била на почивка в България по време на терористичния акт.
Алибито ѝ разкри германският вестник "Ди Цайт", цитиран от БНТ. Изданието я описва като: "дребна жена с тъмна коса". Според дейностите ѝ в социалните мрежи тя е украински патриот. След като Русия нахлу в Украйна, тя насърчава помощта за украинската армия в профила си във Facebook. Тя събира пари за бинокли за войниците."
В началото на септември 2022 г. от германското крайбрежие на Балтийско море потегля лодката "Андромеда" с 6-ма души на борда. Лодката била наета с 2 фалшиви пасторта - 1 румънски и 1 български. Експлозивите били поставени на дълбочина 80 метра. Разрушаването на газопровода прекъсна доставките за Германия. Преди дни германското разследване разкри, че зад операцията стоят укарински граждани.
В групата били Светлана и нейният приятел Евгений У. "Ди Цайт" го описват като "мъж с почти момчешки вид на около 40 години, с бледа кожа и оредяваща коса. Евгений У. пише на уебсайта на училището за гмуркане, че се е гмуркал край бреговете на Крим от дете. Той също изброява сертификатите си там - включително обучение, необходимо за техническо гмуркане над 40 метра дълбочина."
За лидер на групата се смята украинец с инициали Володимир З. Той все още не е задържан. В запитване на "Ди Цайт" Светлана твърди, че не познава Владимир. А на въпроса за подозрението, че е участвала във взривяването на Северен поток казва: "През септември 2022 г. бях на почивка в България". Светлана и Евгений са заподозрени, но все още не са обявени от гермнаските власти за издирване. Заповед за арест е издадена само за Володимир З. Полската прокуратура потвърди, че през юни е получила европейска заповед за ареста му, издадена от германската федерална прокуратура.
Според германските медии украинският инструктор по гмуркане Володимир З. е живеел недалеч от Варшава. Съгласно правилата на европейската правна взаимопомощ полските власти са имали 60 дни да отговорят на германското искане и да арестуват заподозрения. Междувременно обаче той напуснал Полша в началото на юли, за да се върне в Украйна, съобщи полската прокуратура, която хвърля вината върху германските власти. Според полската прокуратура германските власти не са успели навреме да регистрират заподозрения като издирвано лице, което му е позволило да избяга.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.26842 |
![]() |
10 | 3.86322 |
![]() |
100 | 4.09174 |
![]() |
1 | 1.67337 |
Последни новини
- 12:11 Тръмп ще се срещне със Зеленски в понеделник във Вашингтон
- 12:01 "Кога това ще спре?". Играч се оплака от расизъм още на старта в Англия
- 11:49 Си Дзинпин уверил Тръмп, че няма да завладява Тайван, докато той е в Белия дом
- 11:41 10 по-малко известни факта за пенсиите
- 11:37 Локализирано е новото огнище, което се запали над Илинденци
- 11:27 Парите на властта: Слави Трифонов с нов Майбах и 10 млн. в банка, Радев е забогатял 99 пъти
- 11:24 Бащата на Сияна за вчерашното меле с автобус в София: По нищо не се различава от случая с детето ми
- 11:15 Тръмп след срещата с Путин: Той е много умен, силен и адски корав! Русия е голяма сила, Украйна - не