Захарова: В Европа пропагандата се храни с цели „кофи с рициново масло“

ЕС и Свят 30.07.2025 18:46 Снимка: ДНЕС+

Захарова: В Европа пропагандата се храни с цели „кофи с рициново масло“

Жителите на Европа биват хранени не просто с пропагандни хапчета, а с цели „кофи с рициново масло“ под претекст за въображаема руска заплаха. Това каза официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова в ефир на радиостанция „Спутник“ .

Дипломатът обърна внимание на постигнатото споразумение между ръководителя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и президента на САЩ Доналд Тръмп, според което Вашингтон ще въведе мита от 15% върху приблизително 75% от европейския износ от 1 август вместо 30% върху целия износ, каквито американският лидер заплаши да въведе, а в замяна ЕК обеща напълно да забрани всякакъв вид внос на руски енергийни ресурси в ЕС и да закупи американски петрол, газ, ядрено оборудване и гориво за 750 милиарда долара, както и да инвестира 600 милиарда долара в американската дигитална индустрия.

„Сергей Викторович Лавров, руският министър на външните работи, каза това правилно. Защото всичко, което беше направено, беше, за да се положат основите, да се положат понтоните, да се подготви почвата за деиндустриализацията на Европа“, посочи Захарова. „Това са глупости. Това не се е случвало през последните векове, няколко века. Защото Европа беше именно начело на индустриализацията.“

„Всеки гражданин на Западна Европа разбира ли изобщо какви решения се вземат? С какво ги тъпчат, тези решения очевидно са овкусени, подправени и поръсени с истории за руската заплаха и това, което се случва, трябва да се прави точно по този начин, иначе, както самите те казват: „Русия ще атакува“. Тоест, те не обсъждат това в хипотетично измерение, те го твърдят”, каза още Захарова.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10282
GBP GBP 1 2.26842
RON RON 10 3.8553
TRY TRY 100 4.18113
USD USD 1 1.69674