Зачестиха случаите на вируси, маскирани като версии на Minecraft, Roblox и GTA за Android

ЕС и Свят 28.05.2024 18:37 Снимка: ДНЕС+

Зачестиха случаите на вируси, маскирани като версии на Minecraft, Roblox и GTA за Android

Според Kaspersky Lab броят на атаките срещу потребители на устройства с Android в Русия, използващи зловреден софтуер, маскиран като игри Minecraft, Roblox, GTA и Angry Birds, е нараснал повече от два пъти през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение с първите три месеца на 2023 година. Експертите са стигнали до този извод, след като са анализирали броя на задействанията на мобилната антивирусна програма на компанията за платформата Android.

От компанията уточниха, че през първото тримесечие броят на блокираните атаки за Android се равнява на десетки хиляди. Атакуващите активно използват имената на популярни игри като примамка при провеждането на атаки срещу потребителите на мобилни устройства. Зловреден софтуер може да бъде открит в модове за популярни игри, както и в приложения, които се маскират като игри и не съдържат други функции освен злонамерени.

Родион Труфанов, ръководител на EvApps, допълва, че в Google Play за всяко от споменатите заглавия на игри търсенето води до 10 приложения с очевидни признаци на зловреден софтуер. Например в случая с Minecraft става дума за фалшиви модове и кодове за измами, а в случая с Roblox зловредният софтуер се представя като добавки, предлагащи нелегитимни функции.

Голяма част от фалшивите приложения се маскират като GTA и за да привлекат вниманието на потребителите, им се обещава достъп до пълни версии на игрите или модове. Споменава се, че в Google Play има и подозрителни приложения, които са генератори на валута и модове за Brawl Stars. Още зловреден софтуер се популяризира под прикритието на модове за Angry Birds.

Константин Сахнов, съосновател на студиото Vengeance Games, обяснява нарастващия брой фишинг и вирусни атаки чрез игри за Android с факта, че пазарът на игри в Русия става сив. "Нараства делът на инсталациите не през официалните магазини, а чрез сваляне на apk от интернет. За съжаление това е неизбежен проблем при ограниченията, наложени на руските потребители" - добавя Сахнов.

В същото време зловредният софтуер, маскиран като игри, не е получил широко разпространение на устройствата с iOS поради особеностите на платформата. От Kaspersky Lab отбелязват, че потребителите на Android са по-податливи на злонамерени атаки, отколкото потребителите на iOS. Въпреки това в App Store е имало и измамни приложения, които например са били позиционирани, наред с други неща, като образователни инвестиционни игри.

CHF CHF 1 2.09988
GBP GBP 1 2.34287
RON RON 10 3.92966
TRY TRY 100 5.36592
USD USD 1 1.8588