Йорданският крал каза на Тръмп, че е против плана му за изселване на палестинците

ЕС и Свят 12.02.2025 10:42 Снимка: ДНЕС+

Йорданският крал каза на Тръмп, че е против плана му за изселване на палестинците

Йорданският крал Абдула II е заявил пред Доналд Тръмп, че "категорично се противопоставя на разселването на палестинци от Газа и окупирания Западен бряг", се казва в съобщение, публикувано в "Екс" след срещата му с американския президент, предаде Ройтерс. "Това е обща арабска позиция", подчертава Абдула II. "Предоставяме много пари на Йордания, а между другото и на Египет - много и за двете страни. Но не е нужно да заплашвам с това. Мисля, че сме над подобни неща", каза Тръмп пред йорданския крал в отговор на журналистически въпрос.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна с йорданския крал Абдула II и отново представи плана си САЩ да поемат контрола върху ивицата Газа и да преселят за постоянно жителите ѝ, предаде Ройтерс. Тръмп оказа натиск върху йорданския монарх да приеме палестинци в страната си, въпреки че Абдула II изрази категорично несъгласие с подобен ход.

Тръмп и Абдула II разговаряха в Белия дом пред журналисти в присъствието на сина на краля –  престолонаследника Хюсеин Сафади, държавния секретар Марко Рубио и други официални лица. По-късно йорданският крал се срещна с американски сенатори.

Крал Абдула II е първият арабски лидер, който се среща с Тръмп след оповестяването на американския план за Газа. Американският президент разгневи арабския свят, като заяви, че планът му не предвижда палестинците да могат да се върнат по домовете си. Макар че двамата демонстрираха сърдечни отношения, изказванията на Тръмп за Газа поставиха крал Абдула в неудобно положение, коментира Ройтерс.

"Ще я вземем. Ще я задържим, ще я ценим", заяви Тръмп, като подчерта, че планът му ще създаде "много работни места за хората в Близкия изток" и ще "донесе мир" в региона. В един момент Тръмп сякаш подкани йорданския монарх да каже, че ще приеме палестинци от Газа. Абдула II обаче заяви, че ще направи това, което е най-добро за страната му. Той обяви, че Йордания ще приеме за лечение 2000 болни деца от Газа и Тръмп приветства това решение.  "Въпросът е как да направим така, че това да е за доброто на всички", каза йорданският крал по повод плана на Тръмп за Газа.

Американският президент заяви, че в крайна сметка Йордания, както и Египет, ще се съгласят да приемат разселените жители на Газа. И двете държави разчитат на Вашингтон за икономическа и военна помощ.

"Вярвам, че ще имаме парче земя в Йордания. Вярвам, че ще имаме и земя в Египет", каза Тръмп. "Може би ще имаме и друго място, но мисля, че когато приключим преговорите, ще имаме място, където те ще живеят много щастливо и много безопасно", добави американският президент. "Предоставяме много пари на Йордания, а между другото и на Египет - много и за двете страни. Но не е нужно да заплашвам с това. Мисля, че сме над подобни неща", каза Тръмп пред йорданския крал в отговор на журналистически въпрос.

След срещата Абдула II заяви, че "категорично се противопоставя на разселването на палестинци от Газа и окупирания Западен бряг".  "Постигането на справедлив мир въз основа на решението за две държави е начинът да се гарантира регионалната стабилност. Това изисква лидерство от страна на САЩ“, пише в изявление на йорданския крал, разпространено в социалната мрежа "Екс". "Президентът Тръмп е човек на мира. Той изигра важна роля за прекратяването на огъня в Газа. Очакваме от САЩ и всички заинтересовани страни да гарантират, че примирието ще се запази", добави Абдула II. "Това е обща арабска позиция", подчерта йорданския крал, който определи срещата си в Белия дом като "конструктивна". Тръмп от своя страна каза, че разговорът е бил "страхотен". 

След срещата между двамата лидери египетското Външно разпространи прессъобщение, в което заяви, че ще представи "цялостно предложение" за възстановяване на Газа, като се гарантира, че палестинците няма да напускат земята си. В текста се посочва, че Кайро с нетърпение очаква да си сътрудничи с американския президент за постигането на справедлив мир в региона.

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси призова за възстановяване на ивицата Газа "без разселване на палестинци", след като президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е възможно да спре помощта за Египет и Йордания, ако откажат да приемат жители на анклава, съобщи в. “Аш Шарк ал Аусат”.

В телефонен разговор с датския премиер Мете Фредериксен, Сиси е подчертал “необходимостта от започване на реконструкцията на ивицата Газа без да се разселват палестинците и по начин, който гарантира запазването на правата им... да живеят на тяхната земя“, се посочва в изявление на президентството.

Египетският външен министър Бадр Абделати потвърди пред държавния секретар на САЩ Марко Рубио в понеделник отхвърлянето и острото осъждане от страна на арабските държави на плана на Тръмп да изсели палестинците от Газа и да поеме контрола над ивицата. По време на среща във Вашингтон Абделати е изтъкнал важността на ускоряването на реконструкцията на Газа.

В края на януари Доналд Тръмп предложи Египет и Йордания да приемат палестинци от Газа, а в следващите дни представи идеята за изселване им и създаването на “Ривиера на Близкия изток”. 

CHF CHF 1 2.07427
GBP GBP 1 2.34639
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.25478
USD USD 1 1.89445