Японският външен министър посети Чернобил
ЕС и Свят 25.08.2013 18:16
Министърът на външните работи на Япония Фумио Кишида посети днес Чернобил в Украйна - където стана най-голямата ядрена катастрофа - за да обмени опит с украинците за справяне със ситуацията във Фукушима.
Японският министър се срещна с директора на Чернобилската централа. В понеделник му предстоят разговори в Киев с украинския му колега Леонид Кожара, с когото ще обсъди двустранното сътрудничество в борбата с последиците от ядрените катастрофи в Украйна и Япония, предаде АФП, като се позовава на представител на украинското външно министерство.
Макар и различни, Чернобил и Фукушима са единствените ядрени катастрофи от максималното равнище 7 по скалата за ядрени и радиологични инциденти.
В резултат на земетресение с магнитуд 9 през март 2011 г. и на последвало огромно цунами по североизточното крайбрежие на Япония бе сериозно повредена ядрената централа във Фукушима.
При експлозия на 26 април 1986 г. на четвърти реактор на централата в Чернобил се стигна до радиологично заразяване на Украйна, Русия и Беларус - тогава част от СССР, както и на голяма част от Европа. Хиляди "ликвидатори" бяха изпратени без защитни средства на мястото на инцидента, за да загасят пожара и да покрият авариралия реактор.
Според научния комитет на ООН за последиците от облъчването смъртта на едва 31 души оператори и пожарникари е пряко свързана с катастрофата. Грийнпийс смята, че поне 100 000 души са починали от радиоактивното заразяване. /БГНЕС
Японският министър се срещна с директора на Чернобилската централа. В понеделник му предстоят разговори в Киев с украинския му колега Леонид Кожара, с когото ще обсъди двустранното сътрудничество в борбата с последиците от ядрените катастрофи в Украйна и Япония, предаде АФП, като се позовава на представител на украинското външно министерство.
Макар и различни, Чернобил и Фукушима са единствените ядрени катастрофи от максималното равнище 7 по скалата за ядрени и радиологични инциденти.
В резултат на земетресение с магнитуд 9 през март 2011 г. и на последвало огромно цунами по североизточното крайбрежие на Япония бе сериозно повредена ядрената централа във Фукушима.
При експлозия на 26 април 1986 г. на четвърти реактор на централата в Чернобил се стигна до радиологично заразяване на Украйна, Русия и Беларус - тогава част от СССР, както и на голяма част от Европа. Хиляди "ликвидатори" бяха изпратени без защитни средства на мястото на инцидента, за да загасят пожара и да покрият авариралия реактор.
Според научния комитет на ООН за последиците от облъчването смъртта на едва 31 души оператори и пожарникари е пряко свързана с катастрофата. Грийнпийс смята, че поне 100 000 души са починали от радиоактивното заразяване. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон
- 18:38 Шотландия вече се готви за сбогуване с Мондиала, шансът за продължаване падна до 5%