ЕС и Свят 25.04.2025 15:12 Снимка: ДНЕС+
Взривиха висшия руски генерал Ярослав Москалик, зам.-шеф в Генералния щаб
Заместник-началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили загина при експлозия на автомобил в град Балашиха в Московска област.
Един човек загина, след като кола се взриви в двора на жилищна сграда в Балашиха, съобщава ТАСС.
Според Telegram каналите Mash и Shot убитият е бил заместник-началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили генерал Ярослав Москалик. На мястото на експлозията са открити следи от елементи на импровизирано взривно устройство.
Според "Комерсант" е възможно да са загинали двама души: шофьорът и пътникът, който е излизал от колата. Според една от версиите, най-вероятно е детонирало самоделно взривно устройство, според друга - става дума за избухнала газова бутилка.
Следственият комитет на Русия е образувал наказателно дело.
Генерал Ярослав Москалик бе на 59 години.
Заместник-началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили Москалик, който загина при терористичната атака в Балашиха, е бил мишена на украинските специални служби от 2015 г., пише Телеграм каналът Insider, близък до руските разузнавателни служби и Кремъл.
Според запознати, украинските служби ГУР (военното разузнаване) и СБУ (контраразузнаването) са планирали покушение срещу него веднага след участието на Москалик в преговорите в Нормандския формат за съдбата на Донбас.
"Той беше в списъка с приоритетни цели и за двете служби; в средата на 2010-те години в Москва бяха изпратени няколко саботьори, които възнамеряваха да убият Москалик, но планът им се провали. Всички те бяха задържани, но по-късно бяха върнати в Украйна като част от преговорите", разказват източници от силите за сигурност.
Неофициално, от Генералния щаб на руските въоръжени сили съобщават, че през последните месеци Москалик е засилил охраната си (на фона на убийството на генерал Игор Кирилов в Москва), но не е променил местоживеенето си или основните си житейски навици, въпреки предупрежденията на своите другари.
"Очевидно така са го разгадали, проследили са ежедневието му и са решили да извършат терористична атака. За инцидента вече е докладван началникът на Генералния щаб Герасимов, който е бил в тясна връзка с Москалик и семейството му“, уточняват запознати.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:22 Хороскоп за вторник, 26 май 2026 г.
- 19:23 Радев обсъди с помощник държавния секретар на САЩ Артър Милик партньорство за сигурност
- 19:12 Русия представя новата си ПВО система ЗАК-30 "Цитадела"
- 19:02 Променят разписанието на влаковете в района на София
- 18:53 Не се задава скоро пробив в мирните преговори между САЩ и Иран
- 18:42 Задържаха в Истанбул турската актриса Серенай Саръкая по разследване за дрога
- 18:32 Топките на световното ще се зареждат, не само ще се помпат
- 18:21 Бангаранга делириум: в София искат по 1500 евро за нощувка през май догодина