ЕС и Свят 28.04.2026 19:04 Снимка: ДНЕС+
ВСУ изграждат нова линия на отбрана на север - от Киев до Суми, за да спрат руското настъпление
Работи се усилено, отделени са значителни човешки ресурси
Киевският режим възнамерява да затвори северния сектор с нова линия на отбрана, чието изграждане вече е започнало. Това обяви Василий Сиротенко, началник на инженерните войски на Командването на силите за поддръжка на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), пише порталът "Военное обозрение".
Украинската армия реализира много мащабен и амбициозен проект за изграждане на нова линия на отбрана, която се планира да се простира от град Суми до Киевското водохранилище. Линията ще бъде непрекъсната по цялата си дължина, а няма да се състои от отделни укрепени райони и опорни пунктове.
Плановете са тези укрепления да блокират атаката на руските сили Киев от север и проникването дълбоко в левобрежна Украйна. В същото време според този план Украйна по същество отстъпва Чернигов и по-голямата част от Черниговска и Сумска области на Русия.
Според Сиротенко, значителни ресурси са били отделени за изграждането на новата линия на отбрана и Киев бърза да я завърши възможно най-бързо. Докъде е стигнало изграждането засега е неизвестно.
За възможно най-бързото изграждане на тази линия се отделят значителни човешки ресурси и работна сила. Това ще предотврати изненади и заплахи за страната ни от страна на врага от тази посока, подчертава Сиротенко.
Заслужава да се отбележи, че това не е първият опит за изграждане на мощни отбранителни линии в различни посоки, включително в Северна Украйна, но всички те са завършили по един и същи начин: средствата са били разхитени, а построените укрепления не са отговорили на очакванията. Руските войски обаче отдавна се научиха да пробиват всяко укрепление, използвайки артилерия и авиобомби, припомня "Военное обозрение".
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа