ЕС и Свят 18.12.2020 12:12 Снимка: ДНЕС+
ВМС на САЩ заемат по-агресивна позиция към Китай и Русия
Пентагонът предупреди, че Военноморските сили (ВМС) на САЩ ще действат по-агресивно при експанзия, агресия и нарушаване на международното право, особено към Пекин, който е критикуван заради амбициите си за хегемония в Южнокитайско море, пише "Гардиън".
В нов голям доклад на ръководителите на ВМС, Бреговата охрана и Корпуса на морската пехота на САЩ се предупреждава, че "базираният на правила международен ред още веднъж е подложен на атака" и средата за сигурност драматично се е променила от 2015 г.
Китай и Русия се посочват като "решителни съперници" на САЩ. Особено Китай представлява "най-непосредствената дългосрочна стратегическа заплаха".
"Китай е единственият конкурент с икономически и военен потенциал дългосрочно, всестранно предизвикателство пред САЩ", пише в доклада.
Подчертава се, че азиатският гигант се опитва да подкопае международното морско управление, да ограничи достъпа до традиционни логистични центрове, да ограничи свободата на мореплаване, да възпира американския ангажимент в регионални спорове и да измести САЩ като предпочитан партньор на държавите по света.
Китай провежда бърза модернизация и разширяване на въоръжените си сили. ВМС на държавата са три пъти по-големи спрямо преди две десетилетия. Води агресивна политика на експанзионизъм в Южно и Източно китайско море с често организиране на военни учения, а също така и в района на Тайванския проток. В отговор САЩ увеличиха военноморските си действия в региона и наложиха санкции на Китай.
В документа пише, че разположените по различни краища на света ВМС на САЩ засичат китайски и руски кораби и самолети ежедневно, което подчертава тяхната "засилваща се агресивност".
В доклада се прогнозира, че при конфликт Китай и Русия вероятно ще се опитат да превземат територии преди САЩ и съюзниците им да отговорят.
За да поддържа стратегическото предимство пред китайските ВМС, САЩ планират да модернизират флота с по-малки, по-подвижни и дистанционно управлявани кораби.
Американските кораби също ще предприемат пресметнати тактически рискове и по-агресивна позиция в ежедневните операции, пише в документа.
Русия и Китай са обвинявани, че използват всякакви инструменти за подкопаване на международната система и промяна в техен интерес./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:06 Успешен тест за Самуил Иванов на "Муджело“ преди старта на сезона във Формула 4
- 10:59 "Политико": Летища в Европа спират полети заради недостигът на гориво!
- 10:55 Тръмп към Пам Бонди преди да я уволни: Мисля, че е време
- 10:45 Един от пилотите на сваления над Иран американски изтребител е бил спасен от ВВС на САЩ
- 10:34 Захарта между здравето, регулациите и петрола
- 10:24 Тръмп поиска от Конгреса рекорден военен бюджет от 1,5 трилиона долара
- 10:15 Предозиране: България търси помощ от ЕС за изборите. Боим се от руска намеса
- 10:06 Жена ограби офис за разплащания със спрей и се опита да обере с пистолет банков клон