ЕС и Свят 19.12.2024 12:56 Снимка: ДНЕС+
Властта с разбиране очаква присъдатата на ЕК за карантината на фермата във Велинград
Стадото с чума във Велинградско остава под карантина, няма да се пристъпва към евтаназия на животните и няма да се засилват мерките спрямо предприетите към момента такива.
Това заяви земеделският министър Георги Тахов по време на изслушването си в Партийния дом относно възникналите проблеми около здравния статус на стада овце в Пазарджишка област. Вносители на предложението за изслушването са депутатът от "Има такъв народ" Андрей Чорбанов и група народни представители.
Тахов не знае какви ще са последиците от карантината.
"Разбираме животновъдите и именно заради това разпоредих взимането на втори проби, което се извърши пред медиите, в присъствието на стопаните и в присъствието на браншови организации. Залогът е бъдещето на животновъдството и цялото селско стопанство", каза Тахов.
Вирусът по дребните преживни животни е потвърден както от Националната референтна лаборатория, така и от други две - Европейската референтна лаборатория и лабораторията в Монпелие. Вече има представители на Европейската комисия в София, включително и директорът на Европейската референтна лаборатория, като лично той прави оценка на стъпките, които са предприети от БАБХ във връзка с обявеното огнището. Докладът на ЕК ще бъде обяви на по-късен етап.
Няма как, по думите на земеделския министър, при доказано огнище на чума по дребните преживни животни и при непредприети действия, България да не получи някакви санкции. Това, за което сме санкционирани към момента, е забраната за търговия на животни и сродните им продукти от Пазарджишка област.
Тахов обясни още, че огнището с чума по дребните преживни животни е обявено със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), описани са и по-нататъшните стъпки, които да се предприемат - като депопулация на обекта. Едва след като бъде завършена депопулацията на обекта, ще се пристъпи към дезинфекция, почистване и забрана за движение на животни. Освен това ще се определят и две зони - 3 и 10 километрови зони. В първата трикилометрова зона ще се взимат проби и се извършват клинични прегледи, а във втората зона само клинични прегледи. Тахов посочи, че е забранено да се правят ваксинации, да се колят животни, ако не са проверени от ветеринарен лекар, забранено е и транспортирането на животни от огнище на заразата.
Той напомни и цялата предистория по установяване на чумата по дребните преживни животни от 5 ноември, когато стопаните от Велинград са потърсили ветеринарен лекар да прегледа животните. При посещението си лекарят открил трупове на овце, установени са болести. В деня преди посещението си ветеринарният лекар е получил снимки на болни овце, на които се вижда тяхното клинично състояние. В деня след аутопсията докторът получил нови снимки, като на някои се виждали и 3-4 умрели агнета, закачени на ченгел.
Втори ветеринарен лекар също установил болни животни. Собствениците твърдели, че проблемът им бил решен, но пак потърсили помощта на ветеринарния лекар заради смъртта на нови две агнета. Лекарят веднага уведомил началник на отдела по здравеопазване на животните в Пазарджик, тогава са направили 40 проби, които се изпратили в националната референтна лабораторията в София. На 21 ноември са взети 50 проби от 25 животни, които отново са били изпратени за изследване в Националната референтна лаборатория. На 22 ноември са взети 20 серумни проби с цел изследване и установяване на антитела. На 25 ноември всички резултати са били обобщени, лабораторните протоколи са изведени и е била издадена заповед за обявяване на огнището.
Впоследствие животновъдите поискали среща със земеделския министър и изпълнителния директор на БАБХ. По време на срещата е било взето решение да се направят втори проби, а стопаните на животните са били запознати със законодателството. На 27 ноември са били взети вторите проби, а на 29 ноември е била потвърдена отново диагнозата чума по дребните преживни животни.
А що се касае до самото заболяване - чумата по дребните преживни животни е особено опасно заболяване от група А, нехарактерно за Европейския съюз и води до големи икономически загуби с търговията на животни и продукти не само от едно стопанство, а и за цялата държава. Дори и при съмнение за чума по дребните преживни животни, трябва да се вземат незабавни мерки за тяхното ликвидиране, уточни земеделският министър.
Директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински заяви, че животните са под карантирана и ще останат под такава, докато случаят с чумата по дребните преживни животни не приключи.
CHF | 1 | 2.08466 |
GBP | 1 | 2.37013 |
RON | 10 | 3.93116 |
TRY | 100 | 5.32118 |
USD | 1 | 1.86341 |
Последни новини
- 16:08 20 г. затвор за бившия съпруг на Жизел Пелико, другите й изнасилвачи също получиха присъди
- 16:07 Откриха кокаин за над 1 млн. лева на ГКПП "Капитан Андреево"
- 16:02 Повечето депутати, чийто имунитет Сарафов поиска, обявиха, че ще го дадат сами
- 15:59 Путин: Икономиката е стабилна с очакван растеж от 4%, но високата инфлация е тревожен знак
- 15:51 Радостин Василев предизвиква Сарафов за имунитета на Зайко Байко от Банкя
- 15:43 Застреляха депутат в парламента в Абхазия
- 15:36 За десет години България е "загубила" над 10% от медицинските сестри, сочи анализ
- 15:27 Шофьор блъсна пешеходец край Костинброд и избяга