
ЕС и Свят 03.06.2025 09:44 Снимка: ДНЕС+
Виктор Орбан: Войната в Украйна ще бъде много по-дълга и по-брутална
Войната в Украйна ще бъде много по-дълга и по-брутална, отколкото очаквахме в началото на годината. Трябва да се изправим пред факта, че трансатлантическото единство рязко се разпадна. Никога не е имало такава пропаст между миротворческите сили, водени от Тръмп, и лидерите в Брюксел и Киев, които искат да продължат войната. Това написа в официалната си страница във Фейсбук министър-председателят на Унгария Виктор Орбан.
Той добави, че е свикал заседание на Съвета по отбрана.
"Унгария трябва да остане на страната на мира, дори това да означава, че дискусиите ни с Брюксел ще станат по-шумни. Трябва да се подготвим войната да се проточи с всички последици за сигурността и икономиката. Трябва да се подготвим Унгария да бъде атакувана с два пъти повече сили, защото Унгария е съюзник на президента Тръмп и Унгария иска мир, а не продължаване на войната. Ще подготвим и защитим Унгария и унгарските семейства", написа още Орбан.
Вчера и вторите преки преговори в Истанбул между Украйна и Русия не беше постигнато споразумение за прекратяване на огъня. Двете страни се разбраха за размяна на всички тежко ранени военнопленници, както и на тези на възраст до 25 години.
Украинската и руската делегация представиха условията си за постигане на мир.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров изтъкна, че властите в Киев ще се нуждаят от една седмица да проучат руския меморандум. Документът предлага два варианта за спиране на огъня. Първият е украинската армия да се изтегли напълно от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област.
Вторият включва 7 условия, сред които демобилизация в Украйна, спиране на военната помощ за нея, избори до 100 дни след отмяна на военното положение.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08733 |
![]() |
1 | 2.32256 |
![]() |
10 | 3.87063 |
![]() |
100 | 4.39177 |
![]() |
1 | 1.71805 |
Последни новини
- 23:13 Черен дим покри една трета от САЩ
- 23:09 Ким Чен-ун и Сергей Шойгу обсъдиха ситуацията около войната с Украйна
- 23:08 Путин и папа Лъв XIV обсъдиха войната в Украйна
- 22:49 Кремъл: Тръмп изслуша внимателно позицията на Путин за терористичните атаки на Украйна
- 22:45 Путин: Украинските атаки срещу мостове са терор, за да провалят мирните преговори
- 22:41 Тръмп и Путин разговаряха над час, Москва ще отговори на операция "Паяжина"
- 21:20 Хороскоп за четвъртък, 5 юни 2025 г.
- 19:28 Румънският президент Никушор Дан даде първата си пресконференция от встъпването си в длъжност