ЕС и Свят 30.10.2024 15:34 Снимка: ДНЕС+
Върховната Рада на Украйна уволни обвинител №1 заради аферата с прокурорите-инвалиди
Върховната Рада на Украйна прие с 255 главса "за“ освобождаването на Андрий Костин от поста главен прокурор, съобщават УНИАН и "Фокус".
Държавният глава на Украйна Володимир Зеленски проведе заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана (СНБО), на което бе обсъдено разследване за злоупотреби при определянето на инвалидността на прокурори и други държавни служители. След тази среща Костин подаде оставката си като главен прокурор.
Указът на президента предвижда до края на годината да бъдат закрити медико-социалните експертни комисии (МСЕК) в Украйна поради системни злоупотреби при регистрацията на хора с увреждания.
Освен това Зеленски разпореди на правителството, правоохранителните органи и регионалните власти да проверят решенията на МСЕК за установяване на инвалидност за служителите на съответните държавни институции. Предвижда се също така да се извърши проверка на пенсиите за инвалидност, начислени на длъжностните лица.
Десетки прокурори в Хмелницка област са си издали документи за инвалидност. Появиха се спекулации, че това е резултат от корупционен заговор със служители на Хмелницкия областен център на медико-социална експертна комисия.
По-късно главният прокурор Андрий Костин потвърди, че 61 прокурори от Хмелницка област са с увреждания. И повечето от тях вече са регистрирали инвалидността си отдавна. Ситуацията в други региони също е подобна.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Кирил Домусчиев предупреди: България губи пазари заради високите цени на тока
- 19:25 Голяма част от германския град Щутгарт остана без електричество
- 19:17 Жена на 79 години от Каспичан е хвърлила на ало измамници 7000 лева
- 19:10 ISW: Руските войски опитват да приложат успешната тактика от Покровск и при Константиновка
- 19:03 Сривът на биткойн крие структурни рискове за криптото
- 18:55 Продадоха за 18 млн. долара рядка скица на лъв на Рембранд
- 18:48 Стриптийзьорка поискала 250 000 долара от Епстийн след секс с Андрю
- 18:40 ЕП размразява търговското споразумение между ЕС и САЩ