Ваксинацията на бежанците се сблъсква с юридически предизвикателства

ЕС и Свят 10.01.2022 10:20 Снимка: ДНЕС+

Ваксинацията на бежанците се сблъсква с юридически предизвикателства

Правните въпроси, свързани с ваксинацията срещу COVID-19, създават допълнителни трудности за здравните власти, наред с другите фактори като забавянето на доставките с ваксини заради производствени проблеми, ограниченията за износа, бюрокрацията, както и колебанията сред обществеността, предаде БТА.

Според служители и вътрешни документи от Глобалния алианс за ваксини и имунизация (ГАВИ), цитирани от Ройтерс, десетки милиони мигранти по света може да бъдат лишени от възможността да получат ваксини срещу COVID-19 от международната програма КОВАКС, тъй като водещи фармацевтични компании се страхуват от правните рискове, свързани с вредни странични ефекти от препаратите.

В страните с ниски доходи едва около 7 процента от хората са получили поне една доза, а роля в това отношение играе и запасяването на богатите държави с ваксини.

ООН казва, че много от производителите на ваксини срещу КОВИД-19 изискват от държавите да ги обезщетяват във връзка с евентуални отрицателни последици от медикаментите. Там, където обаче правителствата нямат контрол, това не е възможно да стане.

Тези правни тревоги засягат хора, които не попадат в обхвата на националните ваксинационни програми - като разселените в резултат на кризите в Мианма, Афганистан и Етиопия.

КОВАКС създаде Хуманитарен буфер за бежанците, мигрантите и кандидатите за убежище, както и за пострадалите от природни бедствия или други събития, които ги поставят в невъзможност да получат правителствена помощ. Този буфер представлява резерв от ваксини за крайни случаи и е предвидено да се управлява от хуманитарни организации. Той обаче не притежава механизъм за предоставяне на обезщетения.

ГАВИ, който управлява КОВАКС заедно със Световната здравна организация (СЗО), казва, че когато някой, който кандидатства за ваксинни дози, а това са главно неправителствени организации, не може да понесе правните рискове, тогава е възможно да се направят доставки от резерва само ако производителите на ваксините приемат да носят отговорност.

Компаниите, които са готови да направят това при тези обстоятелства, доставят само малка част от ваксините за КОВАКС, според запознати с въпроса хора и документи от ГАВИ. В документите се посочва, че ако всички фирми не приемат да носят правна отговорност, "достъпът до ваксини за някои групи население ще остане предизвикателство". По думите на говорител на ГАВИ нежеланието на производители на ваксини да понесат правните рискове е "сериозно препятствие" за опитите за осигуряване на ваксини за буфера. През септември главният изпълнителен директор на ГАВИ Сет Бъркли отправи призив към фармацевтичните компании да се откажат от своите изисквания за компенсации за претърпени щети.

Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации (МФФПА) заяви, че "никоя компания не е отказала да обмисли" въпроса за поемането на правните рискове, но когато става дума за дози, доставяни от буфера, някои фирми смятат, че не могат да направят това, без да са напълно наясно къде и как ще бъдат прилагани ваксините.

Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (ЕФФИА) каза, че би било трудно да се извършва постоянно наблюдение за безопасност във връзка с ваксините в бежанските лагери, а снабдяването представлява голямо предизвикателство от логистична гледна точка и не е подходящо за всички видове препарати.

Засега няма особено информация за съдебни действия във връзка с ваксините срещу КОВИД-19. Но исковете по програми за извънсъдебни обезщетения са едно от измеренията на правния риск. Подобна програма в САЩ до момента не е изплатила никакви суми, показват обществено достъпни данни. СЗО каза, че нищо не е изплащано и от създадена от нея програма за страни с по-ниски доходи. Данни от Дания, Германия, Норвегия и Швейцария показват, че в Европа досега има малко на брой присъдени обезщетения, чиито размери не се разкриват, отбеляза Ройтерс.

Според ЕФФИА юридическите притеснения на производителите на ваксини се коренят в безпрецедентната бързина на усилията за разработване на препаратите. При нормални обстоятелства производителите правят застраховка, която покрива отговорността за евентуални вредни ефекти от ваксините. Но при ситуацията с коронавируса се наложи медикаментите да бъдат разработени толкова бързо, че някои странични ефекти се появяват, след като хората се ваксинират.

Много държави и международни организации създават програми за обезщетения, за да компенсират жертвите и да избегнат продължителни съдебни процедури. В САЩ задействаното от правителството законодателство за извънредните ситуации предоставя правен имунитет на фармацевтичните компании във връзка със странични ефекти от техните ваксини срещу КОВИД-19, използвани на американска територия, като единственото допускано изключение е в случаи на "умишлено лошо поведение".

Миналата година компанията "Пфайзер" беше обвинена, че е изнудвала Бразилия във връзка с искания да бъде защитена от възможни съдебни искове заради евентуални странични ефекти от нейната ваксина срещу КОВИД-19. Изтекло в публичното пространство споразумение за доставка на ваксинни дози от "Пфайзер" за Бразилия разкри наличието на клаузи за предоставяне на защита на компанията от правни действия в случай на сериозни странични ефекти, съобщи в. "Гардиън".

Според Бюрото за разследваща журналистика, базирано в Лондон, "Пфайзер" е поискала от държави в Южна Америка да предоставят гаранции за покриване на щети от евентуални съдебни дела. Бюрото съобщи, че фармацевтичната компания е поискала от Бразилия и Аржентина да предоставят свои суверенни активи като гаранция, а също да създадат гаранционен фонд с пари, внесени в чуждестранна банкова сметка.

Активисти разкритикуваха компанията, че демонстрира поведение, от което може да се предположи, че повече се интересува да запази печалбите си, отколкото да защити хората.

"Пфайзер" заяви, че не се е намесвала в "дипломатически, военни или културно значими активи на никоя страна". Говорител на компанията отбеляза, че клаузите за компенсации за щети са обичайна практика в извънредни здравни ситуации./БТА

CHF CHF 1 2.03647
GBP GBP 1 2.31213
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 5.56076
USD USD 1 1.82856