
ЕС и Свят 06.02.2024 13:32 Снимка: ДНЕС+
В Украйна службата за сигурност следила журналисти, те пък заснеха "опашка" от 30 агенти
Украинското издание Bihus.Info публикува видеорепортаж, с който разобличи СБУ, последва уволнение на началник на отдел, отговорен за акцията
Украинското издание Bihus.Info, което се занимава с разследваща журналистика, обяви, че Службата за сигурност на Украйна (СБУ) е следяла незаконно негови журналисти, предаде Ройтерс.
В съобщение в "Телеграм" медията, която публикува репортажи за чиновници и богати хора, разкри, че отдел от СБУ от 30 души е следял журналистите по време на служебно събитие в хотел през декември.
"Кой представлява най-голяма заплаха за националната сигурност във военно време? Според СБУ явно журналистите", написаха от Bihus.Info в "Телеграм".
"Как СБУ организира "лов" на журналисти и защо точно подобни действия застрашават държавността ни, е наречено разследването.
"Получихме видеозаписи от камерите на хотела преди тези "гости" да пристигнат там", разказват следените журналисти. Камерите са заснели агентите как пристигат с колите си.
"Ден преди екипът на Bihus.Info да пристигне в селски комплекс, интересна компания от персонажи направи своя "корпоратив" там. Те резервираха къщи с еднократни SIM карти, пристигнаха в тайни стаи и донесоха огромни куфари със себе си", обясняват авторите на разследването.
"Да, цялата тази срамна "спецоперация" с участието на повече от 30 души, е организирана от управлението на СБУ, чиято задача е да защитава държавния суверенитет, териториалната цялост и конституционния ред", пишат те и публикуват едночасов филм за това как и от кого са били следени.
"А на 31 януари ръководителят на отдела за защита на националната държавност Роман Семенченко беше уволнен от СБУ. Точно преди публикуването на това разследване. Разговаряхме с г-н Семенченко и в телефонен разговор той не отрече участието на ДЗНД в тази операция", допълват авторите на филма.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви разследване на случая и осъди опитите за натиск срещу журналисти. Самите те не вярват, че разследването на СБУ ще доведе до резултат.
"Какво мислите, че СБУ ще направи сега с производствата, които сама образува?", питат се журналистите.
В официално изявление службата за сигурност на Украйна отговори, че спазва принципите на свободата на медиите като част от мисията си да защитава националните интереси, а разследването е свързано с употребата на шпионска техника.
Източник от службата потвърди пред журналисти, че ръководител на отдел е бил освободен от длъжност, след като миналия месец обвиненията са били отправени публично, пише БТА. В коментар на страницата си в "Телеграм" СБУ твърди, че е разкрило, че служители на медията са клиенти на наркодилъри.
Миналия месец в интернет се появи видеоклип, на който служители на Bihus.Info говорят за набавяне на нелегалните в Украйна канабис и екстази. Медията призна, че клипът е истински, осъждайки употребата на наркотици, но и следенето на журналистите.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09157 |
![]() |
1 | 2.26658 |
![]() |
10 | 3.86497 |
![]() |
100 | 4.16476 |
![]() |
1 | 1.66002 |
Последни новини
- 18:11 The Telegraph: Европа трябва да надхитри Русия, за да не може тя никога да превземе Украйна
- 18:07 Само за два дни НАП провери 300 търговски обекта по Черноморието, откри близо 90 нарушения
- 18:03 Вътрешните министри на България и Австрия инспектираха границата при Елхово
- 18:00 Деница Сачева: Това беше поредният обречен вот на опозицията
- 17:54 Тръмп: "Големият красив закон" ще изстреля САЩ като космическа ракета
- 17:46 Български монаси съветват Мел Гибсън за продължението на „Страстите Христови“
- 17:41 Помилваната от Путин Надежда Савченко е заловена близо до Купянск
- 17:38 Мъж от Петрич отива на съд, пребил бременната си приятелка