В Скопие опозицията поиска отстраняването на председателя на парламента Любиша Георгиевски
ЕС и Свят 15.11.2007 10:04
Опозицията поиска председателят на парламента Любиша Георгиевски да бъде отстранен, защото с отношението си подкопава авторитета на институцията, начело на която е, пише македонският „Утрински вестник”.
Социалдемократическият съюз на Македония /СДСМ/ внесе искане за отстраняване на Георгиевски. Според опозицията Георгиевски е причината за постоянната парламентарна криза и е главният виновник за забележките по адрес на парламента в доклада на Европейската комисия.
Председателят на парламентарната група на Либерално-демократическата партия Андрей Жерновски каза, че е разтревожен от това, че втора поредна година парламентът е сочен като институцията, която създава политическа нестабилност в Македония.
„Има две причини за това. Първо, Георгиевски няма капацитет да организира работата на парламента и второ, правителството съответно Никола Груевски имат ясна стратегия парламентът да бъде сочен с пръст като причината, поради която не се случват очакваните реформи и защо получаваме такива доклади от ЕС. Напълно ясно е, че на Груевски му трябва алиби за неизпълнението на обещанията пред гражданите. Невъзможно е имиджът на парламента да се подобри, ако Георгиевски остане на поста си. Той просто няма капацитет да бъде председател на парламента”, е убеден Жерновски.
Заместник-председателят на Демократичния съюз за интеграция /ДСИ/ Джеват Адеми каза, че Георгиевски съзнателно инструментализира парламента. „Парламентът за съжаление се превърна в банален инструмент на властта. Георгиевски се прояви като несериозен и недостоен за този пост, а парламентът се превърна в цирк. От конституирането на парламента досега имаме нарушения на правилника. Това се прави преднамерено, за да се отвлече вниманието на гражданите от голямата бедност и от погрешните стъпки на правителството”, каза Адеми.
Председателят на парламентарната група на управляващата ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева пък каза, че не може нещата да се гледат в черно-бяло и цялата вина да се хвърля на Георгиевски. „Преди да бъде посочен с пръст Георгиевски, мисля, че е коректно първо да погледнем себе си и след това някой друг. Председателят на парламента е огледало на всички парламентарни групи, на всички депутати. За всяко заседание постоянно се договаряме и утвърждаване дневен ред. Проблемът е, че всички не се придържаме към договореното и поставяме председателя на парламента в незавидна ситуация”, каза Бонева.
Тя подчерта, че управляваща коалиция има малко мнозинство, а от друга страна в парламента като цяло има много партии и е необходимо постоянно договаряне. Оттам и впечатлението, че се блокира работата. /БГНЕС
Социалдемократическият съюз на Македония /СДСМ/ внесе искане за отстраняване на Георгиевски. Според опозицията Георгиевски е причината за постоянната парламентарна криза и е главният виновник за забележките по адрес на парламента в доклада на Европейската комисия.
Председателят на парламентарната група на Либерално-демократическата партия Андрей Жерновски каза, че е разтревожен от това, че втора поредна година парламентът е сочен като институцията, която създава политическа нестабилност в Македония.
„Има две причини за това. Първо, Георгиевски няма капацитет да организира работата на парламента и второ, правителството съответно Никола Груевски имат ясна стратегия парламентът да бъде сочен с пръст като причината, поради която не се случват очакваните реформи и защо получаваме такива доклади от ЕС. Напълно ясно е, че на Груевски му трябва алиби за неизпълнението на обещанията пред гражданите. Невъзможно е имиджът на парламента да се подобри, ако Георгиевски остане на поста си. Той просто няма капацитет да бъде председател на парламента”, е убеден Жерновски.
Заместник-председателят на Демократичния съюз за интеграция /ДСИ/ Джеват Адеми каза, че Георгиевски съзнателно инструментализира парламента. „Парламентът за съжаление се превърна в банален инструмент на властта. Георгиевски се прояви като несериозен и недостоен за този пост, а парламентът се превърна в цирк. От конституирането на парламента досега имаме нарушения на правилника. Това се прави преднамерено, за да се отвлече вниманието на гражданите от голямата бедност и от погрешните стъпки на правителството”, каза Адеми.
Председателят на парламентарната група на управляващата ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева пък каза, че не може нещата да се гледат в черно-бяло и цялата вина да се хвърля на Георгиевски. „Преди да бъде посочен с пръст Георгиевски, мисля, че е коректно първо да погледнем себе си и след това някой друг. Председателят на парламента е огледало на всички парламентарни групи, на всички депутати. За всяко заседание постоянно се договаряме и утвърждаване дневен ред. Проблемът е, че всички не се придържаме към договореното и поставяме председателя на парламента в незавидна ситуация”, каза Бонева.
Тя подчерта, че управляваща коалиция има малко мнозинство, а от друга страна в парламента като цяло има много партии и е необходимо постоянно договаряне. Оттам и впечатлението, че се блокира работата. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:17 КЗП започна масирани проверки по Черноморието
- 14:09 Дмитриев: Оставката на Стармър е важен сигнал и за другите подклаждащи войната в Европа
- 14:01 Почина Феим Чаушев
- 13:54 Симеон Караколев предупреди: Шарката по дребните преживни животни отново е в Пловдивско
- 13:46 Спор за 120 милиарда долара замразени ирански активи може да обърка споразумението между САЩ и Иран
- 13:39 7 пъти повече чужди инвестиции до април е привлякло еврото
- 13:31 При мащабна операция на България и Румъния: Разбиха мрежа за измами с карти за гориво
- 13:25 България е с най-голям годишен ръст на цените на горивата и смазочните материали в ЕС