В Македония разрешиха снимки със забрадки в международните паспорти
ЕС и Свят 10.01.2008 09:19
В Македония разрешиха снимки със забрадки в новите международни паспорти. Решението за това е прието от МВР, което на 31 декември промени правилника за паспортите и визите на македонските граждани.
По досегашните правила снимките със забрадки бяха разрешени само в изключително случаи, пише македонският „Утрински вестник”. Съгласно новия правилник, който влезе в сила вчера, на гражданите вече няма да им бъдат нужни удостоверения за определен ранг в религиозната общност, за да се снимат със забрадка за паспорта. Според новите разпоредби при подаването на документи за нов паспорт трябва само да бъде посочено, че забрадката се носи по религиозни причини и на тази база ще бъде издадено разрешение за такава снимка.
Като шаблон ще се използва германският модел, според който служителите в МВР ще знаят как да снимат лицата, които искат да бъдат със забрадка на паспортите. От женското сдружение „Ислям и наука”, които преди около месец поискаха забрадките да влязат в паспортите, са изключително доволни от това, че МВР експресно одобри тяхната инициатива.
„Продължилата 15 години практика е променена само за един месец. Доволни сме, че МВР ни даде възможност да запазим честта на мюсюлманката и тя безпрепятствено да изпълнява Божия закон. Защото нашата инициатива да се снимаме за паспортите със забрадки е по религиозни причини и убеждения”, каза Мерсиха Смаилович, член на „Ислям и наука”. /БГНЕС
По досегашните правила снимките със забрадки бяха разрешени само в изключително случаи, пише македонският „Утрински вестник”. Съгласно новия правилник, който влезе в сила вчера, на гражданите вече няма да им бъдат нужни удостоверения за определен ранг в религиозната общност, за да се снимат със забрадка за паспорта. Според новите разпоредби при подаването на документи за нов паспорт трябва само да бъде посочено, че забрадката се носи по религиозни причини и на тази база ще бъде издадено разрешение за такава снимка.
Като шаблон ще се използва германският модел, според който служителите в МВР ще знаят как да снимат лицата, които искат да бъдат със забрадка на паспортите. От женското сдружение „Ислям и наука”, които преди около месец поискаха забрадките да влязат в паспортите, са изключително доволни от това, че МВР експресно одобри тяхната инициатива.
„Продължилата 15 години практика е променена само за един месец. Доволни сме, че МВР ни даде възможност да запазим честта на мюсюлманката и тя безпрепятствено да изпълнява Божия закон. Защото нашата инициатива да се снимаме за паспортите със забрадки е по религиозни причини и убеждения”, каза Мерсиха Смаилович, член на „Ислям и наука”. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:09 Обидиха се масово: Трима президенти на Украйна връщат отличията си в Полша
- 09:01 Преговорите в Щвейцария между САЩ и Иран бяха временно прекъснати след 80 минути дискусии
- 08:54 Д-р Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия, избран от Националната мюсюлманска конференция
- 08:46 Петър Витанов: Бюджетът ще наложи икономии във всички ведомства
- 08:38 Владислав Горанов: ПБ да покаже воля за по-бърза консолидация, иначе ще агонизираме
- 08:31 Президентът: България държи златна карта – днес големите проекти минават през нашата страна
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна