В Хонг Конг честват 10 години от връщането му на Китай

ЕС и Свят 27.06.2007 09:22

Китайският президент Ху Цзинтао ще прекара три дни в Хонг Конг за тържествата на 1 юли по случай 10-годишнината от връщането на бившата британска колония на Китай, предаде ДПА, позовавайки се на официални източници. Ху Цзинтао ще пристигне на 29 юни, а програмата му включва събития като полагането на клетва на новото местно правителство и представянето на двете гигантски панди, подарени от Китай.

В изявление главният администратор на Хонг Конг Доналд Цанг отбеляза, че за него е голяма чест да посрещне китайският президент и държавните ръководители по повод годишнината. За разлика от 1997 г., когато на церемонията по предаването присъстваше британският престолонаследник принц Чарлз, тазгодишните празненства ще бъдат по-скромни и за тях не са поканени видни чуждестранни гости.

Демонстранти с антикитайски и продемократични настроения планират да отбележат събитието по свой начин, включително чрез поход с настояване за общо избирателно право, в който се очаква да се включат хиляди хора.

Хонг Конг бе британска колония в продължение на 156 години, преди през 1997 г. да бъде върнат на Китай. Днес той е специален административен район (с име Сянган), чиито жители се ползват с политически свободи, каквито в останалите части на Китай не съществуват. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355