ЕС и Свят 12.12.2025 09:45 Снимка: ДНЕС+
В Германия над половината от доходите на хората отиват за храна и жилище
Амортизиран ли е "икономическия мотор" на ЕС - Германия?
В Германия домакинствата харчат повече от половината от бюджета си за жилище и храна, според данни на Федералната статистическа служба (Destatis), цитирани от "Труд".
Според доклада, през 2024 г., домакинствата с месечен доход под 1300 евро са харчили средно 64% (около 780 евро) за жилище и храна. За семействата с високи доходи (5000 евро и повече) делът на разходите за жилище и храна пада до 47%. Средно за всички домакинства тези разходи представляват 52% от потребителските разходи.
Отбелязва се, че средните потребителски разходи на домакинствата през 2023 г. са били 3030 евро на месец, в сравнение с 2700 евро през 2018 г.
За повечето домакинства наемът остава най-големият разход. Средно германците харчат повече от една четвърт от доходите си за него (28%), а в големите градове този дял е дори по-висок. Транспортните разходи са третите най-високи след хранителните стоки.
Припомняме, че германската икономика демонстрира относителна стабилност до 2022 г. След началото на войната в Украйна обаче Берлин реши да се откаже от търговско-икономическото сътрудничество с Русия, включително от евтините руски енергийни доставки. Това доведе до сериозна криза, която се задълбочава с всеки изминал ден, коментират медиите в Руската федерация.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:04 Хороскоп за понеделник, 15 юни 2026 г.
- 19:32 Тойота спечели автомобилното състезание "24 часа на Льо Ман" и записа първа победа от четири години
- 19:20 Великобритания задържа руски петролен танкер в Ламанша
- 19:08 Централният плаж в Кранево получи за първи път тази година международното отличие „Син флаг“
- 18:54 Броят на загиналите палестинци в Газа е надхвърлил 73 хил. души, съобщиха здравните служби в анклава
- 18:42 Петима сърби са арестувани, обвинени са във военни престъпления в Косово заради "клането в Речак"
- 18:30 Хиляди се събраха в Женева на протест срещу Г7 часове преди срещата на върха във Франция
- 18:18 Най-малко шестима загинали при сблъсък на два хеликоптера в небето над Рио де Жанейро