ЕС и Свят 25.01.2025 15:59 Снимка: ДНЕС+
"Ужасен разговор". Тръмп си поиска Гренландия от премиерката на Дания
Американският президент Доналд Тръмп е провел разговор с датската премиерка Мете Фредериксен, по време на който е поискал контрол върху Гренландия, съобщи FinancialTimes. Според източници на изданието Тръмп се е държал агресивно и сериозно е потвърдил намеренията си. Свидетели на разговора го описват като "ужасен".
Обаждането е продължило 45 минути и е проведено миналата седмица. За разговора потвърди Брайън Хюз, говорител на Съвета по национална сигурност на САЩ. Според него президентът е заявил, че "сигурността на Гренландия е много важна за САЩ, защото Русия и Китай правят големи инвестиции в Арктическия регион".
"Президентът е решен не само да защити американските интереси, но и да работи с Гренландия, за да осигури взаимен просперитет за двете нации", заяви Хюз.
Тръмп е заплашил с налагане на мита на датски стоки и други мерки. Според източниците на FT разговорът е довел до сериозно напрежение в датските власти, които вече "работят в кризисен режим".
Американският президент поиска контрол над територията над Гренландия преди няколко седмици. След това синът Доналд Тръмп-младши посети провинцията, която е автономна територия в рамките на кралство Дания. Малко преди това датският крал Фредерик промени герба си, за да подчертае значението на остров Гренландия. В новата версия е наблегнато на Гренландия и Фарьорските острови. Те са изобразени чрез бяла мечка и козел в отделни полета на щит. В предишния вариант двете автономни територии бяха заедно в едно поле.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде обяви преди няколко дни:
"Благодаря много, но датската автономна територия иска да си извоюва собствено бъдеще и не иска да става американска".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:27 Лични вещи на Матю Пери от "Приятели" отиват на търг в подкрепа на кауза
- 18:16 Суфли: Градът, който пази изкуството на коприната
- 18:05 Писателят Иван Стамболов - Сула: Ключът към всичко в християнството е любовта
- 17:58 Шефът на футбола в Иран: Домакин на Мондиала е ФИФА, а не г-н Тръмп или Америка
- 17:52 "Андурил" разкри консорциума за орбитална отбрана по проекта "Златен купол" на Тръмп
- 17:41 Lufthansa се нуждае от допълнителни 2 милиарда за гориво през тази година
- 17:29 В Румъния започват консултации за ново правителство
- 17:18 Хантавирусът на круизен кораб: СЗО подозира рядък случай на предаване между хора