ЕС и Свят 05.07.2024 15:54 Снимка: ДНЕС+
Унгарският премиер Орбан пристигна в Москва за преговори с руския президент Путин
Унгарският премиер Виктор Орбан пристигна в Москва за преговори с руския президент Владимир Путин. Според Будапеща посещението е "мисия за мир", докато според Брюксел Орбан не представлява Европейския съюз по никакъв начин, въпреки че Унгария е ротационен председател на ЕС.
В началото на разговорите Владимир Путин заяви, че Орбан е в Москва, включително и в качеството си на ротационен председател на Съвета на Европа. Руският президент е помолил унгарския премиер да го запознае с позициите на ЕС и Унгария по конфликта в Украйна.
Виктор Орбан определи посещението си като особено. По думите му Унгария, скоро ще остане последната държава, която може да разговаря и с Русия и с Украйна. Във вторник унгарският премиер посети и Киев, където помоли президента Зеленски да обмисли възможността за прекратяване на огъня, за да се ускорят мирните преговори.
Владимир Путин каза на Виктор Орбан, че е готов да обсъди "нюансите" на мирните предложения за прекратяване на конфликта в Украйна, предаде Ройтерс. Путин отбеляза, че е готов да чуе позицията на унгарския лидер за Украйна и да получи от Орбан информация за възгледите на други европейски партньори.
Руския президент посочи, че ще представи на унгарския премиер идеи за това как Русия и Украйна могат да постигнат мирно решение на конфликта. Той също така подчерта, че разбира, че председателството на Съвета на Европейския съюз е на ротационен принцип и че Унгария няма да го изпълнява вечно.
"Надявам се, че ще имаме възможност да обменим мнения за изграждането на двустранни отношения в тази трудна ситуация и, разбира се, да говорим за перспективите за развитие на най-голямата европейска криза, имам предвид в украинската посока", каза Путин на Орбан.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 11:36 Управляващите в Скопие ще имат кметове в 21 от 33 общини, Мицкоски обяви "голяма победа"
- 11:28 Принц Уилям спечели дело срещу френско списание, публикувало без разрешение снимки на семейството му
- 11:21 Напрежението в Белград продължава: Сбиване и димки пред парламента
- 11:13 Александър Николов: 100 милиона лева ще са загубите за бюджета от спрения износ на гориво
- 11:11 Петър Чобанов, БНБ: Управляващата коалиция не трябва да вдига данъците, трябват реформи!
- 11:05 Барса стартира съвземането след Ел Класико с победа над новак
- 11:00 Боян Магдалинчев отрече заплатите във ВСС да са по 20 000 лева
- 10:57 Русия продължава да напредва в ключовия град Покровск