ЕС и Свят 01.08.2023 09:48 Снимка: ДНЕС+
Унгарският парламент отложи одобрението на Швеция за НАТО
Депутатите на унгарския премиер Виктор Орбан бойкотираха извънредно заседание на парламента, свикано от опозиционните партии, за да ратифицират присъединяването на Швеция към НАТО, съобщава "Блумбърг".
Законодателната сесия беше отложена в понеделник, след като членовете на управляващата партия, които притежават мнозинство от две трети в камарата, не се явиха. Парламентът може да одобри включването на Швеция във военния съюз през есента, каза министърът на кабинета Гергели Гуляс пред репортери миналата седмица.
Унгария и Турция са единствените две членки на НАТО, които все още не са ратифицирали включването на Швеция във военния алианс, кандидатура, която беше предизвикана от опасения за сигурността след нахлуването на Русия в Украйна миналата година.
Турция оттегли възраженията си по-рано този месец, след като Швеция обеща нов план за репресии срещу кюрдските сепаратистки групи в скандинавската страна.
Междувременно правителството на Орбан - което нападна Швеция за принципа й на критика към Унгария - заяви, че парламентът ще ратифицира кандидатурата за НАТО, щом Турция го направи. Длъжностни лица не изясниха защо Будапеща е свързала своя график с този на Анкара.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:22 Хороскоп за вторник, 26 май 2026 г.
- 19:23 Радев обсъди с помощник държавния секретар на САЩ Артър Милик партньорство за сигурност
- 19:12 Русия представя новата си ПВО система ЗАК-30 "Цитадела"
- 19:02 Променят разписанието на влаковете в района на София
- 18:53 Не се задава скоро пробив в мирните преговори между САЩ и Иран
- 18:42 Задържаха в Истанбул турската актриса Серенай Саръкая по разследване за дрога
- 18:32 Топките на световното ще се зареждат, не само ще се помпат
- 18:21 Бангаранга делириум: в София искат по 1500 евро за нощувка през май догодина