
ЕС и Свят 21.09.2024 18:49 Снимка: ДНЕС+
Унгария разпитва шефката на фирмата, свързана с пейджърите на Хизбула
Унгарските разузнавателни служби са провели няколко интервюта с главния изпълнителен директор на BAC Consulting, базирана в Будапеща компания, свързана със смъртоносни експлозии на пейджъри, използвани от членове на "Хизбула" тази седмица, предава "Ройтерс".
Тайванската компания за пейджъри Gold Apollo заяви в сряда, че моделът на пейджъри, използвани при детонации в Ливан, са произведени от BAC Consulting, като добави, че е лицензирала само своята марка на компанията и не е участвала в производството на устройствата.
Кристиана Барсони-Арчидиаконо, 49-годишна, италианско-унгарски главен изпълнителен директор и собственик на BAC Consulting, каза пред NBC News по-рано тази седмица, че не е направила пейджърите и каза, че е била "просто междинното звено".
Унгарските разузнавателни агенции провеждат своето разследване от сряда и са интервюирали Барсони-Арчидиаконо няколко пъти, се казва в изявление на международната пресслужба на унгарското правителство.
Службата за защита на конституцията (AH) повтори по-ранно изявление на правителството, в което се казва, че пейджър устройствата, използвани при масовите детонации, никога не са били в Унгария.
Правителството на премиера Виктор Орбан също каза по-рано, че BAC Consulting е "търговско-посредническа компания, която няма производствен или друг обект на дейност в Унгария".
Във вторник и сряда пейджъри и уоки-токита, използвани от членовете на "Хизбула", експлодираха. Общият брой на загиналите при тези атаки нарасна до 39, а над 3000 бяха ранени. Широко разпространено беше мнението, че атаките са извършени от Израел, който нито потвърди, нито отрече участието си.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 08:40 Алкарас се класира за трети пореден път за финала на "Уимбълдън"
- 08:31 Асен Василев: Давам си имунитета, за да бъда разследван. После - ще осъдя г-жа Пламенка
- 00:24 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши съдът
- 22:04 Хороскоп за събота, 12 юли 2025 г.
- 22:01 Прокуратурата: Асен Василев е „неизвестният депутат“ по делото срещу Благомир Коцев
- 19:36 Кимаковски: 10 хил. украински войници попаднаха в огневи чувал в ДНР
- 19:28 ВАС спря действието на методиката за дялово разпределение на парното
- 19:21 Подводен парк край остров Света Анастасия е голямата атракция за гмуркачи от цял свят