ЕС и Свят 31.08.2024 12:14 Снимка: ДНЕС+
Унгария: Подкрепяме пълното присъединяване на Румъния и България към Шенген
Все повече и повече държави-членки осъзнават, че е в европейски интерес двете страни да се присъединят напълно към Шенген възможно най-скоро
Унгария подкрепя като въпрос от първостепенен национален и европейски интерес пълното присъединяване към Шенген на Румъния и България, така че свободното преминаване да се осъществява и на сухопътните гранични пунктове, заяви Пал Жигмонд Барна, държавен секретар на унгарското Министерство на европейските въпроси, цитиран от унгарския вестник „Модяр Хирлап".
По време на кръгла маса, организирана вчера в румънския град Търгу Муреш под надслов „Открити граници или не?" съвместно с румънския евродепутат от Демократичния съюз на унгарците в Румъния Лорант Винче, Пал Жигмонд Барна анализира шансовете за пълно присъединяване на Румъния и България към Шенген, пише БТА.
Той заяви, че Унгария подкрепя пълното присъединяване на двете държави към Шенген и че „ще направи всичко възможно това да се случи" по време на нейното ротационно председателство на ЕС. „Все повече и повече държави-членки осъзнават, че е в европейски интерес двете страни да се присъединят напълно към Шенген възможно най-скоро", допълни той.
Лорант Винче подчерта, че липсата на пълноправно членство в Шенгенското пространство вреди икономически на Румъния, на нейните граждани и на бизнеса й.
„Присъединяването към Шенген ще даде важна динамика на икономическите отношения между двете страни, обемът им ще се увеличи", каза той, визирайки Унгария. Допълнително Винче заяви, че България е „слабото звено" по въпроса, а Румъния трябва „да увеличи дипломатическите си усилия".
Допълнително, според държавния секретар на унгарското Министерство на въпросите, свързани с Европейския съюз, решенията на ЕС са свързани с консенсус и трябва да се преговаря, докато се постигне съвместно решение. Според него е негативно, че източноевропейците винаги са губещи в тази област и в това отношение е необходим напредък.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:51 Бангаранга: 12 млн. гледания в Youtube за 5 дни
- 10:39 НАТО обмисля възобновяване на мисията в Ирак
- 10:28 Тръмп разсекрети нови досиета за НЛО: Доклади за светещи оранжеви кълба и светещи топки (ВИДЕО)
- 10:17 Ким Кардашиян шокира с признание: Пия по 35 хапчета на ден
- 10:07 Цолов ще стартира четвърти в Гран при на Канада
- 09:56 Китайското разузнаване: САЩ вече не могат да спрат възхода на Китай
- 09:44 Лавров: Западът не познава граници на агресията
- 09:33 Задържани за стрелба в центъра на Варна украинци, са обвинени и в отвличане