ЕС и Свят 14.03.2025 19:18 Снимка: ДНЕС+
Унгария подкрепя общата европейска отбрана, но не и общите заеми на ЕС за целта
Унгария е готова да участва в общата европейска политика за отбрана и да допринася финансово за колективната сигурност, но няма да подкрепи идеята за съвместно заемане на средства от Европейския съюз, заяви премиерът Виктор Орбан в интервю за държавното радио. Думите му идват дни преди предстоящата среща на върха на ЕС следващата седмица, предава "Ройтерс".
Миналата седмица европейските лидери одобриха планове за увеличаване на разходите за отбрана, подтикнати от опасенията, че Русия, окуражена от войната в Украйна, може да атакува страна членка на ЕС. В същото време в Брюксел се засилват тревогите, че Европа вече не може напълно да разчита на САЩ за защита.
В понеделник финансовите министри на ЕС започнаха дискусии за финансиране на отбраната, което може да включва нови съвместни заеми, използване на съществуващи европейски фондове и по-голяма роля за Европейската инвестиционна банка. Очаква се решенията да бъдат взети през юни.
"Трябва да участваме в съвместните отбранителни усилия, в общата политика за отбрана и да допринесем финансово за колективната сигурност, но при никакви обстоятелства не бива да го правим чрез общо заемане на средства," подчерта Орбан.
Орбан прогнозира сериозни дискусии на срещата на върха и обяви, че ще поиска от унгарския парламент да заеме позиция по въпроса, която ще му послужи като мандат за преговорите в Брюксел.
Премиерът на Унгария, който е съюзник на Доналд Тръмп и поддържа контакти с Москва, отказва да изпраща оръжие на Украйна от началото на войната. Вместо това настоява, че Европа трябва да подкрепи мирните преговори, инициирани от Тръмп, вместо да удължава конфликта чрез военна помощ.
Очаква се темата за европейската отбрана и финансирането ѝ да бъде сред водещите въпроси на срещата на върха на ЕС, където позицията на Унгария може да предизвика разногласия между страните членки.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:53 МАЕ призовава за дистанционна работа заради недостига на петрол
- 13:44 КЕВР свали 50 електромера след жалби за скъп ток
- 13:42 6-годищно дете е в тежко състояние в "Пирогов" след падане от скала
- 13:40 Пеевски: Mарионетното служебно правителство на Сорос не можe да решава бъдещето на България!
- 13:36 РИОСВ - Варна проверява сигнали за намерени мъртви птици по крайбрежието на Шабла
- 13:35 Светослав Бенчев: Борсите показват малко понижение в цената на суровия петрол
- 13:28 БДЖ представя първия нов влак "Шкода"
- 13:23 Алексей Милер: Кризата в Близкия изток ще доведе до мащабни и дълготрайни сътресения в енергетиката