ЕС и Свят 04.07.2024 18:02 Снимка: ДНЕС+
Унгария е готова да работи за преодоляване на пречките пред разширяването на ЕС
Въпросът с разширяването на ЕС е приоритет за Унгарското председателство на Съвета на ЕС. Ако има какво да се направи от Унгарското председателство, готови сме, включително на най-високо равнище. Това заяви унгарският министър по европейските въпроси Янош Бока на пресконференция в Будапеща за европейски кореспонденти.
Процесът е блокиран по политически причини, посочи той в отговор на въпрос, свързан с преговорите със Скопие и Тирана. Тези въпроси се решават с единодушие. Има много възможности за постигане на единодушие, добави той.
Нямаме мандат да преговаряме за бъдещето на Украйна. Нямаме намерение да свикваме мирна конференция или да представяме мирен план. Унгарският премиер Виктор Орбан вижда възможност да улесни процеса, който може да доближи мира, каза министърът.
Унгария не казва какво украинците да направят, какво е възможно политически и от военна гледна точка. Даваме подкрепа на Киев, но не пряко военна. Това е от стратегически интерес за нас, добави Бока.
Според него изборите за евродепутати през юни са показали, че има ясно желание за промяна на начина, по който ЕС се справя с предизвикателствата. Бока се самоопредели като страстен европеец, но настоя, че ЕС може да се промени и законодателната инициатива да бъде на държавите, а Европейската комисия да не бъде политическа.
Според него има възможност Будапеща и ЕК да ускорят преговорите за освобождаване на блокираните средства от европейския бюджет за Унгария.
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.23626 |
RON
|
10 | 3.84197 |
TRY
|
100 | 3.90542 |
USD
|
1 | 1.66894 |
Последни новини
- 09:19 В ЕС се споразумяха: 90 млрд. евро заем на Украйна, без да се ползват руските активи
- 09:16 Диян Стаматов: Езиковата компетентност на младото поколение е много страшна
- 09:13 Путин ще проведе ежегодната си пресконференция и сесия с въпроси и отговори
- 09:09 Без Синя и Зелена зона в София по празниците
- 09:04 Златото отново бележи рекорди, мина 4400 долара за тройунция
- 09:00 Пеевски: Февруари ще е много тежко! Следващите шест месеца ще са критични
- 08:52 Желязков: България е готова да бъде активен и отговорен партньор в рамките на паричния съюз на ЕС
- 08:45 Сачева за промените в НК за незаконни социални услуги: В тези вълчи времена поне за малко бяхме хора