ЕС и Свят 05.01.2026 08:38 Снимка: ДНЕС+
Умишлен палеж остави хиляди без ток и отопление в Берлин
Десетки хиляди хора ще останат без ток в Берлин до 8 януари заради диверсия в електроцентрала. Около 45 000 домакинства и 2 000 предприятия са останали без електричество и отопление в момента. Ситуацията в германската столица е критична заради комбинацията от ниски температури, сняг и умишленото прекъсване на енергийната инфраструктура.
Рано сутринта на 3 януари 2026 г. (около 06:45 ч.) избухна пожар на мост над канала Телтов, в близост до топлоелектрическата централа „Лихтерфелде“. Пожарът е нанесъл тежки щети на няколко високоволтови кабела, които не могат да бъдат поправени бързо. Токът спира в югозападните части на Берлин, по-конкретно районите Целендорф, Лихтерфелде, Ванзе и Николасзе. Тъй като местната топлофикационна система зависи от електричество, хиляди хора са и без отопление при температури около и под нулата. Мобилните мрежи и интернет услугите са прекъснати или силно затруднени.
Полицията патрулира с мегафони, за да информира гражданите. Пожарната служба вече е евакуирала пациенти от няколко старчески дома и болници в засегнатите райони. Полицията в Берлин официално разследва инцидента като умишлен палеж. Според последните данни от днес (4 януари), крайнолявата екстремистка групировка „Vulkangruppe“ е поела отговорност чрез писмо, чиято автентичност в момента се проверява от службите за държавна сигурност.
Операторът Stromnetz Berlin съобщи, че поради сложността на ремонта и нуждите от полагане на нови подземни кабели в зимни условия, пълното захранване ще бъде възстановено едва в четвъртък след обяд (8 януари 2026 г.).
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:53 7 браншови организации защитиха пред президента Йотова промените в Кодекса за социално осигуряване
- 12:45 FT: Ушаков изгонил пратеници на Макрон с думите "Вървете на майната си"!
- 12:37 Стафка Костадинова обяви, че влиза в листите на Пеевски
- 12:30 ГДБОП разби печатница за фалшиви документи в Ямбол
- 12:22 Всеки четвърти българин е теглил бърз кредит
- 12:15 Във Варна започва кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинства
- 12:07 Домакинства от софия получиха сметки за вода до 840 евро
- 12:04 Пожар лумна в столичен блок, евакуират живущите