Украйна забрани използване на коронавирус ваксини от "агресора" Русия

ЕС и Свят 11.02.2021 16:44 Снимка: ДНЕС+

Украйна забрани използване на коронавирус ваксини от "агресора" Русия

Украйна забрани използването на руски ваксини срещу коронавируса, въпреки че среща проблеми с имунизационната кампания, информира АФП.

Правителството прие решение на 8 февруари, което е публикувано в сряда. Забранява се регистрирането на ваксини от "държави агресори". От 2015 г. Украйна нарича Русия "агресор".

Прозападното правителство на Украйна многократно отхвърля призиви на проруски политици да одобрят руската ваксина "Спутник V". Според Киев ваксината е геополитически инструмент на Москва.

Забраната за руски ваксини влезе в сила, въпреки че президентът Владимир Зеленски е критикуван, че не е успял да договори ваксини срещу коронавируса. Все още нито една ваксина не е доставена в Украйна.

Зеленски коментира тази седмица, че ще започне първата фаза от имунизацията по-късно този месец. Предвижда се да бъдат доставени пет милиона дози от китайската ваксина CoronaVac и 8 милиона дози по програмата на ООН COVAX. Също си е осигурила 12 милиона дози от ваксините на AstraZeneca и Novavax, но не е достатъчно за посрещане на нуждите на Украйна.

В същото време в Източна Украйна проруските сепаратисти слагат ваксината "Спутник V".

В Украйна има повече от 1,2 милиона случая и над 24 000 починали от коронавирус./БГНЕС

CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213