ЕС и Свят 19.07.2021 17:38 Снимка: ДНЕС+
Украйна със съвместни военни учения със САЩ, Полша и Литва
Украйна, САЩ, Полша и Литва започнаха съвместни военни учения в контекста на продължаващото напрежение между Киев и Москва, информира "Франс прес".
Ученията, наречени "Три меча 2021", включват повече от 1 200 военнослужещи и над 200 бойни машини и ще се проведат на полигона Яворов в западната област Лвов до 30 юли, уточниха военните.
Официалната церемония за началото на маневрите се е състояла днес, уточни пред АФП Володимир Скоростецки, говорител на украинските военни.
Част от военното сътрудничество с участието на Полша, Литва и Украйна, ученията се провеждат за първи път в Украйна.
През 2014 г. Украйна, Полша и Литва създадоха съвместно военно подразделение в източния полски град Люблин.
Подразделението включва 2 600 поляци, 570 литовци и 340 украинци.
Новите военни учения идват, след като Украйна и САЩ проведоха съвместните военноморски учения "Морски бриз" в Черно море.
Двуседмичните маневри започнаха в края на юни, след като британският разрушител HMS Defender премина край анексирания от Русия Крим в Черно море.
По това време Москва заяви, че е изстреляла предупредителни изстрели по разрушителя, за да го отблъсне.
Украйна се сражава с проруските сепаратисти в Източна Украйна от 2014 г. в конфликт, отнел повече от 13 000 живота.
След затишие в боевете миналата година конфликтът ескалира отново в началото на 2021 година.
През април Русия струпа над 100 000 военнослужещи близо до украинската граница и в Крим, преди да обяви изтегляне на войските. И Вашингтон, и Киев казват, че изтеглянето е ограничено./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:15 Българин е в неизвестност след срутване на сграда в Германия
- 15:14 Рябков: Рискът от „челен сблъсък“ между НАТО и Русия нараства
- 15:07 Шефът на КНСБ: Положението с бюджета не е толкова катастрофално
- 14:59 Тома Биков: Парламентът не е нито комсомолско събрание, нито е някаква казарма
- 14:51 ММФ „Варненско лято“ получи почетния знак на Европейската фестивална асоциация
- 14:44 Археолози откриха почти непокътнат 700-годишен артефакт в средновековна тоалетна
- 14:38 Прокуратурата протестира оправдаването на Николай Малинов като руски шпионин
- 14:31 Мъж се барикадира в дома си в Кърджали, заключи майка си и я заплаши с убийство