
ЕС и Свят 06.07.2025 17:16 Снимка: ДНЕС+
Украйна одобри за употреба дрон с лазерно насочване
Украинският безпилотен летателен апарат Р-34-Т с лазерно насочване е одобрен официално за оперативна употреба от подразделенията на Силите за отбрана на Украйна, съобщи Министерството на отбраната в Киев, цитирано от Укринформ. Дронът е разработен по поръчка на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), преминал е успешно всички етапи на изпитване и вече е готов за изпълнение на бойни задачи. Основната му функция е лазерно насочване за прецизно поразяване на цели с помощта на управляеми боеприпаси, включително артилерийски и авиационни, се казва в изявлението.
Благодарение на възможността си за лазерно насочване дронът повишава значително ефикасността на управляемите боеприпаси, особено на големи разстояния и в условия на активна противовъздушна отбрана от страна на противника. Освен това апаратът се отличава със защитени комуникационни канали, модулен дизайн и устойчивост срещу въздействието на средства за радиоелектронна борба, отбеляза Министерството на отбраната на Украйна. Според изявлението това позволява по-ефикасно използване на ресурсите, свежда до минимум изразходването на боеприпаси и намалява рисковете за операторите и бойните подразделения.
Министерството на отбраната на Украйна е кодифицирало и одобрило от началото на тази година за употреба от ВСУ на близо 50 нови вида военни машини - два пъти повече отколкото през първата половина на миналата, посочва Укринформ.
Дроновете играят важна роля във войната, като двете страни в конфликта се атакуват с безпилотни летателни апарати всяка нощ.
Русия и Украйна са в надпревара и що се отнася до разработването на нови, усъвършенствани дронове, коментира базираният във Вашингтон мозъчен тръст Институт за изследване на войната.
Още по темата
![]() |
1 | 2.0909 |
![]() |
1 | 2.27132 |
![]() |
10 | 3.86108 |
![]() |
100 | 4.16919 |
![]() |
1 | 1.66766 |
Последни новини
- 22:12 Хороскоп за вторник, 8 юли 2025 г.
- 19:33 Учени представиха дистанционно управлявани бръмбари-киборги за спасителни операции
- 19:25 Писмата на Доналд Тръмп за митата и очакваните последици за България, ЕС и света
- 19:21 Томислав Дончев: До 1-2 месеца след приемането на еврото страховете на хората ще изчезнат
- 19:17 Столичната община ще раздава минерална вода във връзка с горещото време
- 19:10 Тръмп изпраща Келог в Рим за конференцията за възстановяване на Украйна
- 19:05 Огромен транспарант в Брюксел: България, добре дошла в еврозоната!
- 19:02 Нетаняху кацна в САЩ, среща се с Тръмп