Украйна – крехкото примирие
ЕС и Свят 14.09.2014 14:16
В Украйна тази седмица дойде дългоочакваното прекратяване на огъня. Привеждайки резултатите му накратко, трябва да признаем, че засега то не се превърна в пълноценно примирие. Страните се обвиняват помежду си в нарушаване на договорките и в стрелби.
На 5 септември в Минск се проведе срещата на контактната група за уреждане на кризата в Украйна. На преговорите беше приет протокол за съдействие на мирното решаване в югоизточната част на страната, който предполага установяване на режим на прекратяване на огъня и размяна на пленени. На срещата участваха представители на украинските власти, на самопровъзгласилите се Луганска и Донецка народни републики, на ОССЕ и Русия.
Планът е далеч от идеала. Той в частност не предвижда нито извеждане на украинските войски от населените места, нито още повече извеждането им от територията на Донбаска и Луганска област. За бъдещия статут на региона в плана изобщо нищо не е казано.
Но той има най-важната заслуга – спря братоубийственото кръвопролитие и е първата стъпка към мира.
Тази седмица руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че Русия не възнамерява да заема пасивна позиция относно правата на жителите на Донецка и Луганска област:
- Говорейки за важността на формата, свързан с реализирането на договорките за статута на срещата в Минск на 5 септември, в никакъв случай не трябва да забравяме за общоукраинския конституционен процес, чието задължение поеха киевските власти още преди много месеци. И ние ще действаме това задължение да се изпълнява.
Анализаторите се опасяват, че режимът на прекратяване на огъня в най-близко време ще бъде официално отменен. Освен това примирието може да бъде провалено и от Върховната рада. Не е изключено депутатите да се откажат да приемат дори онези умерени точки, които се съдържат в Минското споразумение – общата амнистия и особения статут на контролираните от опълченците райони в Донбас.
Не трябва да забравяме и за „партията на войната” в Украйна. Отрядите на националистите се чувстват стопани във войната – те нямат намерение да свалят оръжието.
Въпреки гръмките изявления, не са много заинтересувани в приключването на гражданската война в Украйна и САЩ. За Вашингтон е много изгодно да има огнище на напрежение между Европа и Русия. Това ще отслаби и двамата конкуренти, докато в същото време САЩ ще останат настрани.
И все пак в Украйна мирът има крехък шанс. За това свидетелстват поне демонстрациите на украинските майки, които искат да върнат синовете си вкъщи. Те отразяват настроението на по-голямата част от украинското общество. Започна размяната на пленени. А в близките дни Порошенко ще внесе във Върховната рада законопроект за особения статут на ДНР и ЛНР. И тогава ще стане ясно какво да очакват обикновените украинци и кои политици в Киев са повече: привърженици на „партията на войната” или на „партията на мира”./ruvr.ru
На 5 септември в Минск се проведе срещата на контактната група за уреждане на кризата в Украйна. На преговорите беше приет протокол за съдействие на мирното решаване в югоизточната част на страната, който предполага установяване на режим на прекратяване на огъня и размяна на пленени. На срещата участваха представители на украинските власти, на самопровъзгласилите се Луганска и Донецка народни републики, на ОССЕ и Русия.
Планът е далеч от идеала. Той в частност не предвижда нито извеждане на украинските войски от населените места, нито още повече извеждането им от територията на Донбаска и Луганска област. За бъдещия статут на региона в плана изобщо нищо не е казано.
Но той има най-важната заслуга – спря братоубийственото кръвопролитие и е първата стъпка към мира.
Тази седмица руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че Русия не възнамерява да заема пасивна позиция относно правата на жителите на Донецка и Луганска област:
- Говорейки за важността на формата, свързан с реализирането на договорките за статута на срещата в Минск на 5 септември, в никакъв случай не трябва да забравяме за общоукраинския конституционен процес, чието задължение поеха киевските власти още преди много месеци. И ние ще действаме това задължение да се изпълнява.
Анализаторите се опасяват, че режимът на прекратяване на огъня в най-близко време ще бъде официално отменен. Освен това примирието може да бъде провалено и от Върховната рада. Не е изключено депутатите да се откажат да приемат дори онези умерени точки, които се съдържат в Минското споразумение – общата амнистия и особения статут на контролираните от опълченците райони в Донбас.
Не трябва да забравяме и за „партията на войната” в Украйна. Отрядите на националистите се чувстват стопани във войната – те нямат намерение да свалят оръжието.
Въпреки гръмките изявления, не са много заинтересувани в приключването на гражданската война в Украйна и САЩ. За Вашингтон е много изгодно да има огнище на напрежение между Европа и Русия. Това ще отслаби и двамата конкуренти, докато в същото време САЩ ще останат настрани.
И все пак в Украйна мирът има крехък шанс. За това свидетелстват поне демонстрациите на украинските майки, които искат да върнат синовете си вкъщи. Те отразяват настроението на по-голямата част от украинското общество. Започна размяната на пленени. А в близките дни Порошенко ще внесе във Върховната рада законопроект за особения статут на ДНР и ЛНР. И тогава ще стане ясно какво да очакват обикновените украинци и кои политици в Киев са повече: привърженици на „партията на войната” или на „партията на мира”./ruvr.ru
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:51 Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната танкова бригада в Литва
- 12:43 Политолози: Йотова трябва да се еманципира от Радев, Гюров е слаб кандидат
- 12:35 Партията на Васил Божков се саморазпусна
- 12:27 Ивелин Михайлов обяви края на "Исторически парк"
- 12:19 169 свободни места са обявени за трето класиране в детските ясли във Варна
- 12:11 Светослав Бенчев: Няма ръст на цените, а по-скоро успокояване на пазара на горива у нас
- 12:08 Британският премиер Киър Стармър подаде оставка
- 12:03 Във Варна разкриха митническа измама за над 60 хиляди евро при деклариране на китайски плоскости