Украински вицепремиер призова селата да се откажат от газа

ЕС и Свят 06.05.2016 15:03

Украинският вицепремиер Павел Розенко призова жителите на селата да се откажат от газа.
„Да, това е радикална стъпка, да, това е непопулярна стъпка, но трябва да се мисли върху отказа от използването на газа“, заяви Розенко по телевизия “Еспресо TV”.
Той отбеляза, че цената на газа в Украйна няма да намалява, затова трябва да се търсят по-евтини алтернативи. Според чиновника „намаляването на консумацията на газ е стъпка към енергонезависимостта“.
По-рано на президентският сайт бе регистрирана петиция, която предлага да се забрани използването на природен газ в страната от 2017 година.
Пак по-рано новият премиер Владимир Гройсман заяви, че правителството смята да избави Украйна от необходимостта да внася газ.
Наскоро властите вдигнаха почти двойно цената на газа за населението, като това бе условието на МВФ, за да продължи кредитирането на Украйна.
Киев спря да купува газ от Русия на 25 ноември 2015 година. Украйна продължава да купува горивото от Европа, уверявайки, че цената му е по-ниска от тази, която бе за руския газ. /РИА-Новости
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355