ЕС и Свят 12.04.2025 13:01 Снимка: ДНЕС+
Уиткоф разговаря с Путин в продължение на четири часа
Специалният пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф е заявил пред Доналд Тръмп, че признаването на руския контрол върху териториите на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област е възможно най-бързият начин за уреждане на конфликта в Украйна
Срещата между руския Владимир Путин и Стивън Уиткоф е приключила след повече от 4 часа разговори, съобщават руските медии. Специалният пратеник на Доналд Тръмп беше приет по-рано днес в президентската библиотека в Санкт Петербург, носеща името на Борис Елцин.
Подобни разговори "се оказват достатъчно дълги", защото "материята е доста сложна", предупреди говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Това е третата визита на Уиткоф в Русия след встъпването в длъжност на Тръмп.
Все още няма официална информация за резултат от преговорите.
Докато Путин и Уиткоф все още бяха в президентската библиотека, Дмитрий Песков обяви пред журналисти, че "един телефонен разговор между Владимир Путин и Доналд Тръмп е "възможен теоретично" след края на срещата".
Специалният пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф е заявил пред Доналд Тръмп, че признаването на руския контрол върху териториите на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област е възможно най-бързият начин за уреждане на конфликта в Украйна. Това съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници.
Според агенцията, след среща с ръководителя на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ) и специален представител на руския президент за икономическо сътрудничество с чужди държави – Кирил Дмитриев – във Вашингтон, Уиткоф е докладвал на Тръмп, че „най-бързият начин“ за постигане на примирие в Украйна е признаването на статута на тези области като руски региони. Както отбелязва Reuters, в резултат на срещата Тръмп „не е взел решение за промяна на стратегията на САЩ“.
В същото време специалният пратеник на американския президент за Украйна – Кийт Келог, който също е присъствал на срещата – според Reuters не е бил съгласен с Уиткоф. По информация на агенцията, Келог е настоял, че макар Киев уж да е „готов за преговори“ по темата, той „никога няма да се съгласи едностранно“ да признае пълния контрол на Москва върху тези територии.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:20 Въпреки примирието: Израел продължава да убива палестинци в Газа
- 19:12 Откриха нов вариант на COVID
- 19:04 Европарламентът въвежда общи определения и наказания за корупцията в ЕС
- 18:56 Путин: Последиците от конфликта в Близкия изток може да са като при COVID-19
- 18:48 НАТО: За последното десетилетие България е увеличила двойно разходите си за отбрана
- 18:40 Сарафов на отчетното събрание на Варненската апелативна прокуратура: Отказвам интервюта и коментари
- 18:32 Песков: Киевският режим изнудва страните от ЕС с тръбопроводите като оръжие
- 18:24 Минималната работна заплата в Гърция става 920 евро от 1 април