ЕС и Свят 29.07.2025 15:36 Снимка: ДНЕС+
Туск: Полша ще загуби над 2 млрд. долара заради американските мита върху стоки от ЕС
Полският премиер Доналд Туск заяви, че новите американски мита върху европейски стоки ще струват на Полша над 2 млрд. долара, според предварителни оценки. Въпреки това той подчерта, че дори трудно постигнато търговско споразумение между ЕС и САЩ е по-добро от безсмислена митническа война между съюзници.
"По предварителни оценки Полша може да загуби 8 милиарда злоти (около 2,16 млрд. долара) — можеше да са 15 милиарда. Загубите ще бъдат осезаеми и от двете страни на Атлантика, но по-добре тежко търговско споразумение, отколкото безсмислена митническа война между съюзници", написа Туск в платформата X.
"Американските мита върху европейските стоки вече са факт. Те са наполовина по-ниски от онези, които президентът [на САЩ Доналд Тръмп] предложи през април, но няма за какво да се радваме", добави той.
В неделя президентът на САЩ заяви след среща с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че САЩ и ЕС са се споразумели митото върху всички внасяни в САЩ европейски стоки да бъде 15%, като в замяна ЕС няма да налага мита върху американските стоки. Преди това администрацията на Тръмп заплашваше да въведе мита от 30% върху целия износ от ЕС. Тръмп определи постигнатото споразумение като "най-голямото в историята".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:30 Дейвид Кракауер: Какво прави хората глупави? Есе за нашата гибел
- 12:22 Ограничават движението на автомобили по част от бул. „Осми приморски полк“ и бул. „Мария Луиза“
- 12:15 Рубио: Ще разформироваме Международния наказателен съд - тухла по тухла, ако се наложи
- 12:07 Сирени за въздушна тревога в Бахрейн, Йордания прехвана четири ирански ракети
- 12:03 Български гвардейци и българското знаме маршируват на "Шан-з-Елизе" в Париж
- 11:59 Трима нови членове има надзорният съвет на държавния газов оператор "Булгартрансгаз"
- 11:59 Мадона стана първият изпълнител №1 на „Билборд“ в четири различни десетилетия
- 11:52 Сестрата на Линдзи Греъм ще заеме временно мястото му в Сената