ЕС и Свят 26.03.2026 15:23 Снимка: ДНЕС+
Турция завърши евакуацията на военния си персонал от Багдад в рамките на координиран с НАТО ход
Турция завърши евакуацията на военния си персонал от Багдад след решение на НАТО за изтегляне на мисията на алианса от Ирак, съобщава изданието "Тюркийе тудей", позовавайки се на съобщение на Министерството на отбраната.
Говорителят на министерството Зеки Актюрк заяви, че евакуацията на персонала на Турските въоръжени сили, разположен в столицата на Ирак, е проведена успешно. Той каза, че ръководството на НАТО е взело решение за изтегляне на мисията на алианса от Ирак на фона на събитията в региона.
„Съгласно това решение евакуацията на персонала на Турските въоръжени сили, служещ в Багдад, беше успешно завършена“, посочи говорителят на седмичен медиен брифинг в министерството.
Той добави, че Турция също така е оказала подкрепа в усилията за евакуация на персонала от други съюзнически страни в рамките на ръководения от НАТО план за изтегляне.
Актюрк каза, че Турските въоръжени сили продължават да допринасят за мира и стабилността в широк географски регион чрез международни мисии и двустранни отношения.
Мисията на НАТО в Ирак, която има за задача да помага и да съветва иракските въоръжени сили в борбата им срещу джихадистки групировки, е изтеглила временно личния си състав от съображения за сигурност на фона на разрастващия се конфликт в Близкия изток, съобщи по-рано този месец Франс прес, позовавайки се на двама представители на службите за сигурност.
Мисията, в чийто състав влизат „стотици служители“, е разположена във военна база на Ирак в центъра на Багдад, недалеч от посолството на САЩ, което стана обект на чести атаки от страна на проирански фракции на фона на войната в Близкия изток, отбелязва АФП.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:11 Във Финландия осъдиха депутатка, нарекла хомосексуалността "разстройство в развитието"
- 17:02 Белият дом към Иран: Или мир, или Тръмп ще "разгърне Ада"
- 16:53 Асоциацията на банките: Преходът на еврото у нас мина успешно
- 16:34 Повишен риск от инфаркт: Над 2 млн. души у нас страдат от високо кръвно
- 16:25 "Зайко байко с пеленгаторите" ще гони сатанистите, когато стане премиер
- 16:16 Н&М пycнa oнлaйн пaзapyвaнe нa изплaщaнe в Pyмъния. Дa oчaĸвaмe ли ycлyгaтa cĸopo и y нac?
- 16:08 Аіrbuѕ пeчeли пopъчĸa зa 101 caмoлeтa зa Сhіnа Еаѕtеrn Аіrlіnеѕ, измecтвaйĸи Воеіng
- 15:59 ВYD - нaй-гoлeмият ĸитaйcĸи пpoизвoдитeл нa eлeĸтpoмoбили в cвeтa, нaвлизa в Бългapия