ЕС и Свят 21.07.2025 16:33 Снимка: ДНЕС+
Турция одобри продажбата на канабис за медицински цели в аптеките
Турският парламент прие законодателни промени, с които се разрешава контролираната продажба на медицински продукти на основата на канабис в аптеките. Реформата е част от по-широк пакет мерки в здравния сектор, насочен към регулация и наблюдение на производството и употребата на медицински канабис с ниско съдържание на THC, съобщи Turkiye Today.
Новият закон, озаглавен "Изменения в някои закони, свързани със здравето, и Указ-закон № 663", предвижда двойно институционално наблюдение. Министерството на земеделието и горите ще контролира отглеждането и прибирането на реколтата, докато Министерството на здравеопазването ще отговаря за обработката, лицензирането и продажбата на лекарствените продукти. Всички продукти ще бъдат проследявани чрез електронна система за мониторинг, за да се гарантира тяхната безопасност и съответствие със стандартите.
Само лицензирани аптеки ще имат право да продават тези медикаменти, като употребата им остава ограничена до предписания от лекар.
Медицинският канабис вече се използва в редица държави, включително Германия, Канада, Израел, Австралия и Нидерландия, най-често за лечение на хронична болка, онкологични заболявания и множествена склероза.
"Говорим за продукти с фармацевтично качество, не за незаконен уличен канабис," заяви Танер Ерджанлъ, член на управителния съвет на Турската фармацевтична асоциация. По думите му, медицинският канабис притежава аналгетични и антидепресантни свойства и е строго регулиран от Министерството на здравеопазването, без място на черния пазар.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09068 |
GBP
|
1 | 2.22785 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.89732 |
USD
|
1 | 1.66411 |
Последни новини
- 21:15 Хороскоп за вторник, 16 декември 2025 г.
- 19:36 БНБ: В края на ноември парите в обращение у нас намаляват с близо 21 на сто
- 19:30 Шефът на YouTube ограничи екранното време на децата си, притеснява се за психичното им здраве
- 19:27 Румяна Коларова: Ако Радев не напусне президентството, ПП-ДБ ще са радостни
- 19:19 Джефри Сакс: Сигурността на Европа е невъзможна без признаване на изискванията на Русия
- 19:12 Димитър Ганев за Радев: Очаква го катастрофа! Андрей Райчев: Ако не направи партия, той приключва!
- 19:04 Bild: Зеленски определи "червените линии" на Киев - никакво изтегляне от Донбас
- 19:01 Проучване: Украинците губели вяра в САЩ и НАТО и били готови да воюват сами срещу Русия