
ЕС и Свят 17.08.2023 18:03 Снимка: ДНЕС+
Турция е готова да пропуска кораби със зърно от Украйна
Турция е готова да гарантира безпрепятствено преминаване през Босфора и Дарданелите на кораби със зърно, идващи от пристанищата на Украйна. Това съобщи телевизионният канал Haber Global, позовавайки се на източници от турското Министерство на националната отбрана.
"Доколкото ни е известно, нито един кораб не е потеглил от Украйна. Но ако пристигне, ще бъде пропуснат през проливите", цитира каналът източник на страницата си в социалната мрежа X (бивш "Туитър").
Междувременно новинарският портал Elips Haber, позовавайки се на свои източници в турското министерство на отбраната, твърди, че "първият кораб вече е потеглил по новия коридор".
На 16 август контейнеровозът "Джоузеф Шулте" под флага на Хонконг потегли от пристанището на Одеса, където се намираше от преди пълномащабното нахлуване на Русия, и напусна териториалните води на Украйна. Според службата за проследяване на плавателни съдове Marine Traffic корабът се насочва към турското пристанище Амбарли.
Според украинския вицепремиер Александър Кубраков този кораб е първият, използвал обявения от Киев "временен коридор от черноморските пристанища на Украйна".
На 10 август Военноморските сили на Въоръжените сили на Украйна обявиха "временни коридори" в Черно море за търговски кораби, които отиват към или от пристанищата Черноморск, Одеса и Южни. В същото време Киев предупреди, че по маршрута остава военна заплаха от Русия и опасност от мини, поради което корабите, чиито собственици и капитани "официално потвърждават готовността си да плават в тези условия", се допускат да преминат. Твърди се, че маршрутите ще се използват основно, за да позволят излизането на цивилни кораби, намиращи се в тези украински пристанища от края на февруари 2022 г.
Турският министър на отбраната Яшар Гюлер каза на 12 август, че Турция обсъжда с Москва и Киев въпроса за връщането на турските кораби, блокирани в Украйна, но все още няма гаранции за това. Той уточни, че в пристанищата на Украйна има 12 турски търговски кораба и един повреден корабен кран.
Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи, че Москва, поради прекратяването на сделката за зърно, от 00:00 часа московско време на 20 юли ще счита всички кораби, които отиват в украинските пристанища на Черно море, като носители на военни товари, а страните на знамето на такива кораби ще се считат за замесени в украинския конфликт на страната на Киев. Освен това ведомството съобщи, че редица морски зони в северозападната и югоизточната част на международните води на Черно море са обявени за временно опасни за корабоплаване.
В отговор Украйна показа желанието си да атакува руския енергиен износ с морска атака с дрон срещу танкер и обяви водите около черноморските пристанища на Русия за "район на военен риск" от 23 август.
Пенсионираният американски адмирал Джеймс Ставридис, който ръководеше силите на Алианса в Европа между 2009 и 2013 г., каза пред "Политико", че ескалациите в морето - включително спирането на турски търговски кораб в неделя - може да принудят партньорите на Киев да се намесят, за да предотвратят парализиране на икономиката на Украйна.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09785 |
![]() |
1 | 2.26264 |
![]() |
10 | 3.85507 |
![]() |
100 | 4.19305 |
![]() |
1 | 1.68912 |
Последни новини
- 00:27 Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста заедно с Николай Стефанов и Йордан Кателиев
- 21:09 Хороскоп за петък, 18 юли 2025 г.
- 19:30 "Къртицата" достигна новата метростанция до София Тех Парк
- 19:21 Нетаняху забрани на сирийската армия да се движи между Дамаск и границата с Израел
- 19:12 Meta и акционери се споразумяха по дело за милиарди след скандала Cambridge Analytica
- 19:04 Великобритания и Германия подписаха нов договор за приятелство с отбранителна клауза
- 19:01 Станислав Станев: Посланикът на Германия е нарушила базови дипломатически правила
- 18:56 ИСУЛ отрича да е отказвала преглед на бездомник