ЕС и Свят 23.03.2026 12:37 Снимка: ДНЕС+
Тръмп заплаши Иран с "тотално унищожение"
Доналд Тръмп обеща „тотално унищожение“ на Иран, след като се появиха съобщения за американски планове за продължителна сухопътна война в Близкия изток, с хиляди американски морски пехотинци, пристигащи в региона тази седмица. На фона на съобщенията, че е готов да изпрати войските си, Тръмп обеща, че унищожаването на Иран „ще се получи много добре“ и престъпната държава „ще си получи възмездието“, съобщава "Daily Mail", цитира Блиц.
Той може да завземе остров Харг - иранския петролен терминал в Персийския залив, въпреки че Белият дом настоява, че не е взето окончателно решение.
Иран яростно отхвърли ултиматума на президента Тръмп да отвори отново Ормузкия проток до 1 ч. след полунощ на 24 март българско време, и заплаши да унищожи енергийната инфраструктура на целия регион.
Тръмп предупреди Техеран в събота, че има 48 часа, за да пропусне товари през жизненоважния глобален корабен път „без заплаха“ или ще „унищожи“ електроцентралите им.
Но режимът отвърна на удара в събота, заявявайки, че ако неговите централи бъдат атакувани, енергийната инфраструктура „в целия регион“ ще бъде „безвъзвратно унищожена“. В неделя сутринта режимът, чрез иранската информационна агенция Fars, разкри осемте енергийни обекта в Персийския залив, които ще удари.
Техеран също така предупреди, че Ормузкият проток – през който все още позволява безопасно преминаване на някои приятелски настроени към Иран държави, ще бъде „напълно затворен“ и ще бъдат ударени израелски ядрени обекти.
В разговор с News Israel за протока и дали Иран ще се поддаде на ултиматума му, президентът Тръмп каза: „Ще разберете какво ще се случи. Скоро ще разберете. Ще бъде много добре. Пълно унищожение на Иран. Ще се получи много добре“.
Той добави: „Те [Иран] са много лоши от 47 години. Сега си получават възмездието“.
И в поредната атака срещу страните от НАТО, включително Обединеното кралство, и техния неуспех да помогнат на САЩ в Ормузкия конфликт, той добави: „Те не правят нищо. Много е лошо“.
През уикенда беше съобщено, че Тръмп обмисля да разположи американски войски на земята в Иран, за да завземе остров Харг, иранския петролен терминал.
Източник от Пентагона информира израелските медии снощи, за да каже: „Оценката е, че това е операция, която ще продължи много седмици... целта е широка стратегическа промяна“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци
- 18:36 Йордан Цонев обяви, че напуска политиката
- 18:29 Сергей Шойгу: Сигурността на страните от БРИКС е под постоянна заплаха
- 18:21 Финансистът на КНСБ: Живеем в дигитално време, но щастието все още е напълно аналогово
- 18:13 Задържаха над 700 кутии контрабандни лекарства и стоки с обозначения на известни марки
- 18:07 Падението на сър Джефри Доналдсън: Виновен за изнасилване и сексуално насилие над деца
- 18:04 Радев: Украинският посланик наистина е искал информация от МВнР за Невзоров
- 18:02 Георги Марков: Ще ни върне ли Румен Радев във времето на Ярослав Радев ?