ЕС и Свят 20.01.2026 10:56 Снимка: EPA/БГНЕС
Тръмп заплаши франция с 200% мита върху вината и шампанското
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще наложи 200% мита върху френските вина и шампанското. Според него tби подтикнал френския президент Еманюел Макрон да се присъедини към инициативата на Тръмп за разрешаване на глобални конфликти - Съвет за мир, предаде The Economic Times.
На журналистически въпрос за отказа на Макрон да се включи в инициативата Тръмп отговори: "Той каза ли това? Ами никой не го иска, защото скоро ще напусне поста си."
"Ще наложа 200% мита върху неговите вина и шампанско и той ще се присъедини, но не е задължително да се присъединява", изтъкна президентът на САЩ
На този етап Франция възнамерява да откаже поканата за присъединяване към инициативата, съобщи вчера източник, близък до Макрон.
В понеделник стана ясно също, че Руският президент Владимир Путин е поканен да се присъедини към "Съвета за мир" на американския държавен глава.
Съветът ще бъде председателстван доживотно от Тръмп и ще започне с разглеждане на конфликта в Газа, а след това ще бъде разширен, за да се занимава и с други конфликти, става ясно от копие от писмото и проекта за устав.
Тръмп покани 60 държави да се присъединят към "Съвета за мир", но постоянно членство ще бъде достъпно само за тези, които платят 1 милиард долара.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:50 Хороскоп за петък, 26 юни 2026 г.
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси