ЕС и Свят 14.04.2026 09:37 Снимка: ДНЕС+
Тръмп отказа да се извини на папа Лъв XIV
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказа да се извини за критиките си към папа Лъв XIV, след като понтификът призова за край на насилието във войната с Иран.
„Няма за какво да се извинявам. Той греши“, каза Тръмп пред журналисти ден след публикация в социалните мрежи и изявления, насочени срещу родения в САЩ папа.
„Папа Лъв каза неща, които са погрешни. Той беше твърдо против това, което правя по отношение на Иран, но Иран иска да разполага с ядрено оръжие, за да унищожи света. Това няма да стане“, продължи американският президент.
„Мисля, че той (Лъв XIV - бел. ред.) е много слаб по отношение на престъпността и други неща. Така че аз не съм такъв. Искам да кажа, той се е превърнал в публична личност. Просто отговарям на папа Лъв. И, знаете ли, брат му е известен журналист и е страхотен човек, Луис. И аз казах, че харесвам Луис повече от папата“, добави Тръмп.
Освен това американският лидер коментира премахването на спорно изображение, което преди това е публикувал в Truth Social. Той твърди, че то изобразява самия президент като лекар, „който прави хората по-добри“, а не като фигура, напомняща за Исус Христос. Тръмп също така обвини медиите, че са „измислили“ тази интерпретация.
В неделя американският президент критикува изказвания на папата за глобалните конфликти с думите, че не иска папа, който смята за приемливо Иран да притежава ядрено оръжие и който се противопоставя на американските действия във Венецуела за борба с трафика на наркотици.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:45 Китай призова Иран и САЩ: Не подновявайте военните действия! Тази блокада е незаконна
- 11:38 Дизелът достигна 1.78 евро за литър
- 11:30 14 април в историята: Победа на цар Калоян срещу кръстоносците
- 11:23 САЩ започнаха блокада над всички ирански пристанища
- 11:14 Проф. Чуков: Черешката на тортата е дали ще има мир
- 11:07 Ройтерс: Месец от началото на войната в Иран над Тръмп е надвиснал дамоклев меч
- 10:59 Енергийният министър на САЩ: Цените на петрола ще продължат да се покачват
- 10:51 Тръмп: САЩ може да се отбият в Куба, след като приключат с Иран