
ЕС и Свят 17.04.2025 16:31 Снимка: ДНЕС+
Тръмп обедини въпросите за войските и митата в Азия
Президентът на САЩ Доналд Тръмп постави под въпрос дългогодишното разделение между сигурността и търговията, като обяви, че американските войски, разположени в Япония и Южна Корея, ще бъдат част от новите преговори за мита и тарифи с двете азиатски държави. Това предизвика напрежение в Сеул и Токио, които настояват, че отбранителните ангажименти не бива да бъдат използвани като инструмент за икономически натиск, предава "Ройтерс".
В публикации в платформата Truth Social Тръмп заяви, че води преговори по модела на "one-stop shopping", включващи отбранителното финансиране и търговските условия едновременно, особено с Южна Корея. В същото време, при визита на японска делегация във Вашингтон тази седмица, президентът отново повдигна темата за "несправедливото" разпределение на отбранителните разходи.
В момента около 50 000 американски военни са базирани в Япония - най-голямото задгранично военно присъствие на САЩ, а в Южна Корея - 28 500 войници, наследство от Корейската война (1950-1953). И двете страни разчитат на американския ядрен чадър за защита от Северна Корея, Китай и Русия.
Тръмп вече е намеквал за възможно изтегляне на американски войски, ако партньорите не увеличат своите финансови вноски. По време на първия му мандат той настояваше за милиарди долари повече от съюзниците. Сега, според анализатори, той използва отварянето на темата за отбрана като съзнателна стратегия за натиск.
"Тръмп гледа на съюзническите отношения като на търговски и е решен да изиска икономически дивидент, съответстващ на стойността на американския отбранителен чадър", коментира Дани Ръсел от Asia Society Policy Institute.
Южна Корея отхвърли идеята, че преговорите по споразумението за съвместно финансиране на американските сили (SMA) ще бъдат отворени отново. Външният министър Ким Хон-кюн заяви, че формално искане от Вашингтон не е постъпвало, но че страната се подготвя за различни сценарии. Финансовият министър на Южна Корея Чой Санг-мок обаче беше категоричен: споразумението не подлежи на преразглеждане.
Токио също се противопоставя. Японски правителствен източник заяви пред "Ройтерс", че "тези въпроси първоначално са отделни" и разходите за отбрана не бива да се смесват с търговски преговори.
През 2021 г. Южна Корея подписа ново петгодишно споразумение със САЩ, по времето на администрацията на Джо Байдън, с което увеличи приноса си с 8.3% до 1.47 млрд. долара годишно. Според източник от южнокорейските служби, това "предварително договаряне" е било опит да се избегне бъдещ сблъсък с Тръмп - ход, който обаче сега изглежда е увеличил изходната точка за нови искания.
В допълнение, политическата нестабилност в Южна Корея усложнява ситуацията. След импийчмънта на президента Юн Сук-йол през април, страната е с временно правителство до изборите на 3 юни.
Япония плаща средно по 211 млрд. йени годишно (около 1.48 млрд. долара) за поддръжката на американските бази, според договор от 2022 г., който изтича през 2027 г. В страната се намира единствената базирана извън САЩ ударна авионосеща група, ключова за американското военно присъствие в региона.
Свързването на сигурността с търговски въпроси от страна на Тръмп заплашва стабилността на американските съюзи в Източна Азия, като създава несигурност относно дългосрочния ангажимент на САЩ към региона. Анализатори предупреждават, че подобен подход може да доведе до нови стратегически пренареждания - включително засилен дебат в Сеул за собствена ядрена програма като гаранция за сигурност.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 08:49 ЦСКА с исторически резил, падна от Крумовград
- 08:35 Велика събота е. Християнският свят е затихнал в очакване на Възкресение Христово
- 20:11 Хороскоп за събота, 19 април 2025 г.
- 19:36 Пожарът е нанесъл тежки екощети на Алдомировското блато
- 19:27 Намаляват значително цената на престоя в болница по здравната каса
- 19:18 Мелодичният италиански помага на Мелони в преговорите с Тръмп и Ванс
- 19:09 Между светлината и тъмното: Платната на Марина Александрова оживяха в Полша
- 19:00 Иран: Ядреното споразумение е възможно, ако Вашингтон не поставя непостижими условия