Тръмп: Не вярвам, че Иран е преместил обогатен уран преди американските удари

ЕС и Свят 25.06.2025 16:41 Снимка: ДНЕС+

Тръмп: Не вярвам, че Иран е преместил обогатен уран преди американските удари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви преди срещата на върха на НАТО в Хага, че не вярва, че уранът, обогатяван в иранските съоръжения, е бил изваден преди американските атаки над ядрените обекти миналия уикенд, пише CNN, цитирана от "Фокус".

"Нямаха шанс да извадят нещо, защото действахме бързо. А щеше да отнеме две седмици, може би. Но е много трудно да се премахне такъв материал, много трудно и много опасно за тях да го направят", обясни Тръмп.

Някои от ранните оценки обаче повдигнаха въпроси дали САЩ са унищожили по-голямата част от обогатения ядрен материал.

Тръмп заяви, че Иран не би се съгласил на прекратяване на огъня с Израел, ако атаката не е била успешна.

"Това беше опустошителна атака", каза американският президент.

Припомняме, че сателитни снимки на американската компания Maxar Technologies показват 16 камиона, напускащи иранския ядрен обект Фордо на 19 юни, три дни преди началото на операция "Среднощен чук".

Камионите са изчезнали в неизвестна посока и се предполага, че с тях са изнесени 408 килограма уран, обогатен до 60%, разкри британското издание "Дейли мейл".

CHF CHF 1 2.08355
GBP GBP 1 2.29369
RON RON 10 3.87393
TRY TRY 100 4.25101
USD USD 1 1.68504