ЕС и Свят 11.02.2025 08:47 Снимка: ДНЕС+
Тръмп наложи мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий в САЩ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита в размер на 25% върху вноса на стомана и алуминий, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че този ход може да разшири търговската война на много фронтове. Същевременно Тръмп се съгласи да освободи от мита австралийската стомана и алуминий.
Тръмп отмени вчера изключенията и безмитните квоти за големи доставчици като Канада, Мексико и Бразилия, както и за други държави. За да подпомогне изпитващия затруднения алуминиев сектор в САЩ, президентът повиши чувствително до 25% митата върху вноса на този метал, които бе наложил през първия си мандат - 10% през 2018 г. Той освен това възстанови митата от 25% върху вноса на милиони тонове стомана и алуминий, които влизаха безмитно в Съединените щати в съответствие със сделки и редица изключения.
Търговският съветник на Тръмп Питър Наваро коментира, че мерките ще да подпомогнат производителите на стомана и алуминий в САЩ и ще укрепят икономическата и националната сигурност на страната. Това според него ще стане посредством слагане на край на чуждестранния дъмпинг и стимулиране на местното производство.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се съгласи да освободи от мита австралийската стомана и алуминий, предаде Асошиейтед прес. Тръмп взе решението си след телефонен разговор с австралийския премиер Антъни Албанезе. Тръмп обясни пред репортери в Белия дом, че една от причините, поради които обмисля да направи това изключение, е фактът, че Съединените щати имат търговски излишък с Австралия.
Освобождаването от мита е в интерес и на двете страни, каза Албанезе. През уикенда Австралия преведе първата вноска в размер на 500 милиона долара по договора, в съответствие с който е предвидено да придобие през следващото десетилетие американски ядрени подводници.
Източник: БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 КФН: От 1 юли само лицензираните компании могат да предлагат криптоактиви на територията на ЕС
- 19:24 Белгия поиска 10 млн. евро гаранция за освобождаването на танкер от руския сенчест флот
- 19:16 Митове за татуировките и слънцето: може ли мастилото в кожата да провокира тумор?
- 19:09 Морските дронове започнаха да "пенсионират" големите бойни кораби
- 19:02 Абу Симбел и eзерото Насър: Пътешествие между древната слава и инженерното чудо
- 18:54 Мбапе счупи пореден рекорд, поиска купата и обяви: Тази победа е за Дешан
- 18:47 Откачено ремарке на български ТИР уби румънско семейство край Браила
- 18:40 Трусове в Нидерландия: Куман хвърли оставка, расистки обиди за "грешниците" при дузпите