ЕС и Свят 07.06.2020 18:20 Снимка: ДНЕС+
Тръмп е поискал да разположи 10 000 военни по улиците във Вашингтон
Американският президент Доналд Тръмп е поискал да разположи 10 000 военни по улиците във Вашингтон, за да потуши протестите вследствие на смъртта на Джордж Флойд, предаде "Спутник".
На 1 юни президентът на САЩ Доналд Тръмп е заявил, че ще мобилизира "всички федерални ресурси, цивилни и военни", за да потуши протестите срещу полицейската бруталност, бушуваща в цяла Америка след смъртта на чернокожия Джордж Флойд, призовавайки управителите на държавата да разгърнат Националната гвардия в голям брой да "доминират над улиците."
Президентът на САЩ Доналд Тръмп искаше да разположи 10 000 войници за контрол на протестите във Вашингтон, D.C., тази седмица, според служители, запознати с въпроса, цитирани от The Washington Post и CBS News.
"Трябва да получим контрол върху улиците. Имаме нужда от 10 000 войници тук във Вашингтон. Искам го сега ", каза Тръмп според официален представител на Пентагона.
Източникът е разкрил, че главният прокурор Бил Бар, министърът на отбраната Марк Еспър и Съвместният председател на щаба ген. Марк Мили категорично съветват президента на САЩ срещу този ход.
Законодателството, датиращо от 1807 г., ще даде на президента правото да разполага американските военни в цялата страна за целите на вътрешното правоприлагане.
Преди това Доналд Тръмп заяви, че обмисля да се позове на акта, за да потуши протестите в цялата страна, но въпреки това Марк Еспер обяви на 3 юни, че не подкрепя използването на законодателството.
"Възможността да се използват активни дежурни сили в ролята на правоприлагащи органи трябва да се използва само в краен случай и само в най-неотложните ситуации. В момента не сме в една от тези ситуации. Не подкрепям призоваването Законът за въстанието ", заяви Еспер.
Подходът на Доналд Тръмп за справяне с вълненията срещу полицейската бруталност и расизма, предизвикани от смъртта на Джордж Флойд, получи обширна критика.
Смъртта на Флойд доведе до вълна от протести заради насилието над афроамериканци и други малцинства./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 08:44 Вежди Рашидов: Държавата е изпусната, улицата раздава правосъдие
- 08:36 Владислав Горанов: Разумен дебат за бюджета ще има след излизането на Радев от Президентството
- 08:28 Асен Василев: Санкциите срещу "Лукойл" и държавната план-сметка в евро няма да доведат до фалит
- 23:50 Хороскоп за понеделник, 3 ноември 2025 г.
- 19:30 Пореден скандал в българския ММА: Обвинения за фиктивни медали и спрени права
- 19:15 Българи, участвали в протестите в Нови Сад: Искаме да покажем на властите, че борбата няма да спре
- 19:03 Силен трус в Западна Турция предизвика паника сред местното население
- 18:51 Япoнcĸaтa Тоуоtа "глeдa" ĸъм Kocмoca - aмбициитe нa ĸoмпaниятa ca дa cъздaдe лyнoxoд