ЕС и Свят 12.11.2024 09:28 Снимка: ДНЕС+
Тръмп бил очарован от Мъск, милиардерът оказва голямо влияние върху назначенията в екипа му
Той обаче няма да заеме официален пост в администрацията на президента
Американският милиардер Илон Мъск не планира да заема пост в администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Но това съвсем не му е необходимо, тъй като може да оказва сериозно влияние и отвън върху съставянето на екипа на републиканеца, твърди телевизионният канал CNN, цитиран от "Фокус".
По данни на медията през последните 48 часа резиденцията на Тръмп в Мар-а-Лаго е била претъпкана с два типа хора: такива, които търсят работа в бъдещата администрация на новоизбрания президент, и такива, които се опитват да го накарат да наеме най-добрите кандидати.
Но според множество източници единственият човек, който се е "издигнал над всичко това и е оказал голямо влияние", е Мъск. Милиардерът е забелязван в курорта Палм Бийч, Флорида почти всеки ден, откакто Тръмп спечели изборите миналата седмица, да вечеря с него на терасата вечер и да общува със семейството му на голф игрището.
Мъск е бил при Тръмп, когато няколко световни лидери са му позвънили, за да го поздравят. Освен това той участва в кадровите решения. Изпълнителният директор на SpaceX и Tesla дори даде да се разбере кои кандидати предпочита и кои – не.
Мъск е бил Тръмп в Мар-а-Лаго, когато украинският президент Володимир Зеленски се е обадил да поздрави новоизбрания президент ден след изборите. Тръмп го е включил на високоговорител и Зеленски е благодарил на Мъск за помощта му за свързването на Украйна чрез интернет услугата Starlink.
В неделя Мъск влезе в битката на Републиканската партия за лидерство в Сената, като подкрепи сенатор Рик Скот.
Мъск е близък не само с Тръмп, но и с неговия съпредседател по прехода на властта Хауърд Лутник - главен изпълнителен директор на компанията за финансови услуги Cantor Fitzgerald, който ръководи кадровата част на прехода.
Източници твърдят, че Тръмп е очарован от Мъск. "Трябва да защитим нашите гении, нямаме много от тях", подчерта новоизбраният президент в победната си реч след края на гласуването.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 09:18 Силен взрив в Одеса след ракетна атака
- 09:11 Елисейският дворец: Отново става полезно да се говори с Путин
- 09:03 Преговорите със САЩ в Маями, относно примирието в Украйна, протичат конструктивно
- 08:56 Гроздан Караджов: ПП–ДБ бетонираха монопола на БДЖ под прикритието на реформи
- 08:47 Зеленски протака, иска да разговаря с представители на ЕС след преговорите със САЩ
- 08:39 Маркон ще прекара Коледа при френските войски в Обединените арабски емирства
- 08:31 Сачева: Назярян няма да приеме да е служебен премиер, с подкрепата на Пеевски влязохме в еврозоната
- 20:32 Хороскоп за понеделник, 22 декември 2025 г.