ЕС и Свят 18.01.2025 09:26 Снимка: ДНЕС+
"ТикТок" почти сигурно ще спре дейността си в САЩ от утре
„ТикТок“ за съжаление ще бъде принуден да спре дейността си в САЩ на 19 януари“ освен ако „правителството на Джо Байдън не гарантира неприлагането на закона“, който забранява платформата в САЩ, ако китайският ѝ собственик не се съгласи да я продаде, посочи днес популярното приложение в изявление в социалната мрежа „Екс“, цитирано от Франс прес.
„ТикТок“ се бори от месеци срещу този закон, който беше приет от Конгреса през март в името на националната сигурност, но Върховният съд на САЩ отказа вчера да го спре, с което предопредели съдбата на социалната мрежа в страната, ако правителството не се намеси в последния момент.
„Не може да има съмнение, че за повече от 170 милиона американци „ТикТок“ предлага важно средство за изразяване, взаимодействие и принадлежност към една общност“, заявиха единодушно деветимата съдии от Върховния съд, предаде БТА.
„Конгресът обаче е установил, че отчуждаването му е било необходимо, за да се отговори на неговите добре обосновани опасения за националната сигурност“, отбелязаха те.
Решението на най-висшия американски съд дойде малко повече от 36 часа преди крайния срок, наложен от Конгреса на китайската компания майка на „ТикТок“ - „БайтДенс“ (ByteDance), да продаде дъщерното си дружество.
Законът теоретично изисква от доставчиците на интернет услуги и магазините за приложения да блокират изтеглянето и актуализирането на „ТикТок“ от полунощ тази вечер. Основните компании, с които АФП се свърза, не отговориха на запитванията за коментар по темата.
Белият дом смята, че „прилагането на закона (трябва) да бъде възложено на следващото правителство, което ще встъпи в длъжност в понеделник“, се казва в изявление на говорителката Карин Жан-Пиер.
Министерството на правосъдието на САЩ, от своя страна, заяви днес, че прилагането на закона ще отнеме време, което поставя въпроса за ефекта му в краткосрочен план.
„Направените днес от Белия дом и Министерството на правосъдието изявления не предоставиха необходимата яснота и увереност на доставчиците на услуги, които са неразделна част от поддържането на достъпността на „ТикТок“ за повече от 170 милиона американци“, заявиха от популярното приложение, преди да предупредят, че поради това „ТикТок“ почти сигурно ще бъде принуден да спре дейността си в САЩ от утре.
Избраният за американски президент Доналд Тръмп неколкократно е заявявал, че подкрепя запазването на приложението в САЩ, и дори се е обръщал към Върховния съд с молба в този смисъл, но без резултат, посочва АФП.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:02 Инж. Кирил Ангелов: Имало е сигнали за развитие на свлачищен процес, но не са наблюдавани
- 10:55 Земеделец сигнализира за умишлена атака с дрон по 1400 дка реколта с щети за 400 000 евро
- 10:47 Самолет на САЩ стреля по ирански танкер, щурмувал блокадата
- 10:39 Техеран разглежда предложението на САЩ за прекратяване на войната
- 10:38 Светослав Бенчев: Ако Ормузкият проток не бъде отворен има риск от до 150 долара за барел
- 10:32 Омбудсманът призова Народното събрание за спешни законодателни решения
- 10:24 Експерт: Все още не сме в дългова спирала
- 10:20 Зрелищно представяне на състезателите и трофея на "Джиро"-то