ЕС и Свят 05.03.2024 12:24 Снимка: ДНЕС+
Тихановска: В момента Беларус представлява политическа пустиня
Лукашенко върна страната ни в сталинската ера, заяви беларуската опозиционерка
„Дойдох в България преди всичко, за да се запозная със страната. Много е жалко, че нашите народи знаят толкова малко един за друг“, заяви пред БНР лидерът на беларуската опозиция в изгнание Светлана Тихановска. „На политическо равнище за мен е много важно България като страна с глас в Европейския съюз да разбере, че бъдещето на Беларус е свързано с демократичните сили и че Лукашенко начело на страната е път към нищото“, коментира тя.
„Като цяло в Беларус има два вида криза - политическа и хуманитарна. Хуманитарната се изразява в това, че вече четири години всеки ден в Беларус вкарват в затвора хора заради изразено мнение, абонамент в социалните мрежи, четене на независими медии и даже използване на беларуския език.
Политическата криза се състои в това, че през 2020г. Лукашенко загуби изборите, узурпира властта и отказа да я предаде на друг човек. Той просто върна нашата страна в сталинската ера - репресии, гнет. Лукашенко въвлече нашата страна във война и стана съюзник на Путин, въпреки че едва 4% от беларусите подкрепят участието на Беларус в тази война. Мнозинството беларуси подкрепят украинците и Украйна. Нашите беларуси се борят рамо до рамо с украинците срещу руската империя, а беларуските дисиденти също помагат на украинците“, коментира лидерът на опозицията.
По думите ѝ Лукашенко е унищожил всички независими медии и организации. „В момента Беларус представлява политическа пустиня“, смята тя като пояснява, че след 2020 г около 500 000 са напуснали страната.
„Затова нашата стратегия е от една страна да оказваме максимален натиск над режима вътре в страната и отвън, а от друга страна - да подкрепяме беларусите, нашата национална идентичност и организациите, които продължават борбата с режима“.
Тихановска посъветва съпругата на Алексей Навални да покаже, че работи за хората, че задачата ѝ е да освободи руското общество от гнета на диктатурата. Тя обясни, че се страхува за мъжа си, който е в затвора и не знае дали е жив и в какви условия го държат.
„Това е всекидневна мъка. Намираш се в неведение. Когато стана убийството на Навални, разбира се, моментално си представяш, че подобен сценарий е възможен и за твоите роднини, близки и приятели в затвора. И разбираш, че смъртта на Навални може да стане или „зелена светлина“, или „червена линия“ за по-нататъшни убийства. Ако сега демократичният свят не отговори с решителни действия, това ще развърже ръцете на диктаторите. Вижте, можем да ликвидираме нашите политически противници и нещо няма да последва!“, категорична е Тихановска.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:04 Хороскоп за вторник, 7 април 2026 г.
- 19:36 Задържан по време на протестите в Иран бе екзекутиран
- 19:28 Титлата в Хюстън отново бе за американец, а Испания показа нов майстор на клея
- 19:21 Климатичните бедствия се превръщат в обект на залагания онлайн
- 19:13 Деси Цонева заклейми веганството: "Главата ми не го побира!"
- 19:05 Учени създадоха ГМО тютюн с 5 психоактивни вещества
- 18:57 Какво се случва с тялото ви, ако спрете да ядете захар за 14 дни
- 18:50 Астрономи откриха "забранена" планета, която не би трябвало да съществува