ЕС и Свят 02.01.2025 15:34 Снимка: ДНЕС+
The New York Times: Руските сили напредват в Донбас, планират настъпление през Днепър
Започна най-трудният период за украинските въоръжени сили, пише Марк Сантора в The New York Times. Русия "набира скорост" и, за учудване на украинците и Запада, поддържа интензивния темп на офанзивата си. А неграмотните действия на военното ръководство на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) подкопават сплотеността и морала на бойците.
Засилените атаки от страна на руските сили възобновяват дългогодишните опасения относно това колко ефективно Украйна управлява въоръжените си сили и подкопават спекулациите, че Москва ще забави офанзивата си в бъдеще, казват бойци и военни анализатори.
Видеозапис показва трима руски войници, които се движат по неравен път с електрически скутери, докато техните другарипресичат покрити с кал полета с високопроходими автомобили.
Още руснаци напредват пеша, намирайки убежище в руините на разрушени къщи. Това е картината, която се появява при гледане на видео от битката в покрайнините на Торецк, заснето от украинските военни. В разгара на битката други руски войници пристигнаха в бронетранспортьори.
Видеото показва как 12-та бригада специални сили "Азов" стреля с касетъчни боеприпаси по руснаците, преследва ги с дронове и води интензивен близък бой. Автентичността на записа е потвърдена от военни анализатори, а част от фрагментите са публикувани в YouTube.
В крайна сметка нападението е осуетено, каза подполковник Дмитрий Павленко-Крижешевски, 36-годишният началник на разузнавателния отдел в бригадата, предоставила видеото.
Според него събитията, заснети на видео, са типични за настъпленията, протичащи по фронтовата линия, простираща се на стотици километри. Там украинските войски водят десетки местни битки за територии, не по-големи от няколко градски блока.
Войници, които се бият на фронта, и военни анализатори казват, че атаките продължават да нарастват. Според полковник Павленко-Крижешевски Русия хвърля повече войски в настъплението, отколкото в някои от ранните етапи на военните действия.
Той също така отбелязва, че руските войски все повече използват електрически скутери, мотоциклети и ATV, които им позволяват бързо да се разпръснат по фронта.
"Напълно възможно е да ударите една машина, превозваща 15 души, това е доста лесно", обяснява той, "Но ако тези 15 души карат електрически скутери, това е много голям проблем."
"Съвсем нормално е да използват по 150-200 войници наведнъж за настъпателни действия", обяснява чрез видеовръзка украинец от командния пункт. Във видеозаписа полковникът разказва за боевете край Торецк, които се състояха в края на декември.
Продължаващите руски атаки доведоха до това, че фронтовата линия в части от Източна Украйна е почти пробита, казват експерти.
"Това е най-трудният период за Украйна от началото на 2022 г.", казва Майкъл Кофман, старши сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир. Според него Русия "набира скорост и от август всеки месец поема контрол над нови територии".
Широко разпространеното предположение, че Русия няма да може да издържи на интензивния темп на операциите, се оказа погрешно, казват украински военни. "Важно е да се разбере, че те имат значителни резерви на свое разположение", отбелязва полковник Павленко-Крижешевски.
Най-критичната ситуация за украинските войски остава в Донбас, където руснаците бавно, но стабилно напредват към Красноармейск (Покровск), жизненоважен логистичен център за украинските въоръжени сили.
Според украинската изследователска група Център за отбранителни стратегии руснаците са напреднали до няколко километра от главната магистрала, водеща към разрушения град.
В северния участък на фронта се водят ожесточени градски боеве в Часов Яр и Торецк (Дзержинск), селища, които отдавна са служили като крепости, задържащи преките руски атаки срещу агломерацията на големите градове в центъра на Донецка област.
На юг, в малкия град Курахово, украинската съпротива непрекъснато отслабва, отваряйки перспективата за руско настъпление през Южен Донбас към Днепропетровск, сега индустриалното сърце на страната.
През последните дни руските войски също започнаха серия от атаки срещу острови в река Днепър южно от Запорожие.
"Получавам разузнавателни доклади почти всеки ден", казва 21-годишният Александър, оператор на дрон от 72-ра механизирана бригада, който се свърза по телефона, "И, по дяволите, камиони с лодки на ремаркета пристигат в този район почти всеки ден."
Като повечето войници, интервюирани за тази история, той поиска да бъде идентифициран само с малкото си име, в съответствие с настоящите военни протоколи [за работа с пресата].
Докато украинските командири и военни анализатори не вярват, че Русия ще успее да организира успешна широкомащабна офанзива през Днепър, те спекулират, че Кремъл може да се опитва да разтегне украинските сили още повече.
В същото време Украйна изглежда решена да задържи част от територията, която завзе миналото лято в района на Курск, където повече от 11 000 севернокорейски войници подпомагат опита на Кремъл да изтласка украинците през границата. Възобновяването на настъплението не доведе до желания резултат от Москва; Освен това, според Съединените щати, повече от хиляда севернокорейски войници са били убити или ранени през последните дни.
Ожесточени битки се водят на фона на дълбока политическа несигурност.
Докато военните анализатори смятат, че скорошните доставки на американска и друга западна военна помощ трябва да стигнат за Украйна още няколко месеца, не е ясно как новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да постигне заявената си цел за прекратяване на конфликта възможно най-бързо.
В момента нестабилната ситуация на фронта поставя Украйна в неизгодно положение.
Тъй като руските войски държат инициативата на бойното поле, руският президент Владимир Путин отхвърля всякакви варианти за уреждане, освен сценарий, който би се равнявал на капитулация на Киев.
Според привържениците на Украйна единственият начин да се принуди Кремъл да преговаря е да се намери лост, който може да увеличи цената на руска военна операция за Кремъл. Но първо, съгласни са войници и анализатори, украинската армия трябва да стабилизира отбраната си.
"Въпросът е дали линията на фронта ще се стабилизира", отбелязва майор Тарас, заместник-командир на 68-ма егерска бригада, която воюва в района на Красноармейск (Покровск), "За съжаление, все още няма предпоставки за това".
Както отбелязват военнослужещи и анализатори, украинските войски в определени сектори на фронта се разделят на малки групи. В резултат на това отдавнашните проблеми в управлението на Въоръжените сили на Украйна стават все по-актуални.
Кофман от Фондация Карнеги казва, че Украйна трябва да се заеме с въпроса за мобилизирането и командването на войските.
Войниците обвиняват ръководството, че вместо постоянно да попълва и възстановява изпитаните в битки бригади, Генералният щаб събира части от различни подразделения, за да запуши дупките в отбраната. Според военните именно такива мерки са подкопали сплотеността, комуникацията и морала на въоръжените сили на Украйна.
"Всичко, което се случва, са емоционални действия в контекста на разрушаването на системата", казва Тарас Чмут, бивш военен и ръководител на благотворителната организация "Върни се жив", която предоставя подкрепа на украинската армия - "Гасите огъня в една част от къщата, после тичате в друга и тя е отново в пламъци. По същество нищо не се променя."
Изразените от него опасения бяха потвърдени от десетки войници и командири в интервюта, проведени от автора по време на скорошни пътувания до фронта и в телефонни разговори през последната седмица.
В отговор на широко разпространените опасения относно военното командване и контрол, украинският президент Володимир Зеленски обяви в понеделник назначаването на нов омбудсман, който да се занимава с опасенията на войниците.
"Много е важно всеки наш военен да чувства, че може да поиска подкрепа и да я получи", коментира държавният глава на Украйна.
Главнокомандващият генерал Олександър Сирски също обеща да отговори на опасенията, изразени от войниците, включително подобряване на основните стандарти за обучение.
В края на ноември генерал Сирски назначи и нов командир на сухопътните войски - генерал Михаил Драпатий, който се ползва със заслужен авторитет както в Украйна, така и в чужбина.
През 2024 г. Русия пое контрола над около 480 кв. км. Това е най-бързият темп на напредък от първите месеци на конфликта, но земите, завладени от Русия, представляват по-малко от 1% от украинската територия. В по-широк смисъл Кремъл сега контролира значително по-малко територия, отколкото през първите месеци след началото на специалната военна операция.
Въпреки че руските войски си проробиват път през малки села в Южен Донбас, те все още не са демонстрирали способността си да направят мащабен пробив. И все пак украинските войници казват, че са загрижени за настоящата траектория на събитията.
"Конфликтът далеч не е приключил", казва майор Тарас от 68-ма йегерска бригада. Наскоро той прекара три месеца у дома, възстановявайки се от контузия. "Изглежда, че всички вече говорят за мир, очаквайки той да настъпи скоро", отбеляза военнослужещият, "но всъщност боевете продължават. И всеки ден гинат хора – нашите войници."
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
CHF | 1 | 2.08912 |
GBP | 1 | 2.35662 |
RON | 10 | 3.93116 |
TRY | 100 | 5.3695 |
USD | 1 | 1.89905 |
Последни новини
- 22:21 Композиторът Александър Савелиев е пострадалият при взрив в столичен квартал
- 21:11 Хороскоп за неделя, 5 януари 2025 г.
- 19:33 Тръмп за аферата "Сторми Даниелс": Този незаконен случай не е нищо повече от маскарад
- 19:23 8 години по-късно: Последните дни на Кари Фишър и наследството, което продължава дъщеря й
- 19:14 Kраев влезе като смяна, а Уестърн Сидни изпусна победата в Мелбърн
- 19:05 Зеленски: Дроновете компенсират недостига на други оръжия
- 18:56 Тя го превърна в звезда. Той разби сърцето й
- 18:52 Хванаха 70-годишна с вейпове с дрога в колата