Тhe National Interest: Новата руска корвета от клас "Каракурт" - морски звяр с крилати ракети

ЕС и Свят 11.10.2024 14:56 Снимка: ДНЕС+

Тhe National Interest: Новата руска корвета от клас "Каракурт" - морски звяр с крилати ракети

Най-новата руска ракетна корвета "Ржев" от клас "Каракурт" напусна Амурската корабостроителница, пише Питар Сучиу в The National Interest. Въпреки скромните си размери, тези корвети са способни да поразяват стратегически цели на противника в крайбрежните води - те са оборудвани с крилати ракети и автоматично оръдие.

Най-новата руска ракетна корвета от клас Каракурт (проект 22800) Ржев напусна Амурската корабостроителница във Владивосток за провеждане на морски и държавни изпитания.

Това бележи изместване на фокуса на руския флот към по-малки, но много способни кораби, тъй като единственият му самолетоносач, "Адмирал Кузнецов", остава в сух док поради продължаващи проблеми с преоборудването.

Въпреки скромните си размери - само 67 метра дължина и водоизместимост от 860 тона - "Ржев" е въоръжен с противокорабни крилати ракети "Калибър-НК" или "Оникс" и 76,2 мм автоматично оръдие.

Проектирани за крайбрежни операции, тези корвети са предназначени да укрепят бреговата отбрана на Русия и способностите в морето. Очаква се "Ржев" да влезе в състава на Тихоокеанския флот до началото на 2026 г.

Флагманският самолетоносач на ВМФ на Русия "Адмирал Кузнецов" остава в продължителен ремонт и има вероятност изобщо да не се върне в експлоатация. Вместо това Кремъл се съсредоточи върху много по-малки, но високоефективни плавателни съдове. Ярък пример за това са ракетните корвети клас "Каракурт" от проект 22800. Планирани са общо 16 такива кораба, като във вторник последният от завършените отиде на тестове.

Както съобщават руски държани медии, ракетната корвета от клас "Ржев Каракурт" проект 22800 напусна Амурската корабостроителница в Далечния изток, собственост на Обединената корабостроителна корпорация.

"Малкият ракетен кораб (SMRK) проект 22800 "Ржев" напусна акваторията на Амурския корабостроителен завод (ASZ) на Обединената корабостроителна корпорация (OSC) и се насочи към Владивосток", се казва в изявление на пресслужбата на завода.

Съобщава се, че около 300 души в съоръжението са подготвяли кораба да се придвижи до базата за доставка. При пристигането си ракетната корвета ще премине морски и държавни изпитания, след което корабът ще влезе в състава на Тихоокеанския флот на Русия.

Съобщава се, че "Ржев" е дванадесетата заложена ракетна корвета от проект 22800. Строителството започна в началото на юли 2019 г. в Амурската корабостроителница, а корабът беше спуснат на вода през септември миналата година. Морските и държавни изпитания вероятно ще започнат по-късно тази година, а корабът е планиран да бъде доставен на руския флот в началото на 2026 г.

Тази корвета е най-новото творение на Амурската корабостроителница, основана през 1929 г. Тя започва да произвежда подводници за съветския флот около 1957 г., включително стратегическите ракетни подводници от проект 667Б "Мурена" (наименование на НАТО: Delta I или Delta) и подводници за бързи атаки от клас "Щука-Б" (по класификцията на НАТО: Akula).

В момента Амурската корабостроителница строи серия от четири ракетни корвети клас "Каракурт".

Въпреки че корветите от проект 22800 са с дължина само 67 метра и водоизместимост от 860 тона, те са въоръжени с осем противокорабни крилати ракети "Калибър-НК" или "Оникс". Допълнителното въоръжение на кораба се състои от 76,2 мм автоматично оръдие АК-176МА 59 калибър и 100 мм артилерийска установка А-190.

Малки ракетни корвети от проект 22800 "Каракурт" са разработени от Централното морско конструкторско бюро "Алмаз" в Санкт Петербург. Тяхната основна задача е да поразяват вражески стратегически цели в крайбрежните води, включително в близост до крайбрежни укрепления и офшорни структури. Корабите са замислени като допълнение към корветите клас Буян-М, чиято официална цел е да охраняват и защитават икономическата зона на държавата във вътрешните морски басейни.

Тези корвети могат да атакуват вражески надводни кораби и да противодействат на различни заплахи поотделно или заедно с други сили - включително отблъскване на въздушни атаки.

Първоначално за ВМФ на Русия бяха планирани 18 кораба от проект 22800, но след това броят им беше намален до 16. Четири от тях са на активна служба, а петият, „Аскольд“, беше повреден непоправимо от украинска крилата ракета през ноември 2023 г.

За автора

Питър Сучиу е автор от Мичиган. Той е сътрудничил на над четири дузини списания, вестници и уебсайтове и има над 3200 публикувани статии в продължение на двадесетгодишна кариера в журналистиката. Той редовно пише за военна техника, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Питър също така е автор на Forbes и Clearance Jobs.

Превод и редакци: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844