The National Interest: Gepard - най-новият и смъртоносен дрон-камикадзе на Русия

ЕС и Свят 20.05.2025 17:52 Снимка: ДНЕС+

The National Interest: Gepard - най-новият и смъртоносен дрон-камикадзе на Русия

Русия е внедрила над 2000 дрона-камикадзе Gepard с усъвършенствани средства за електронно противодействие, чиято цел е да надхитрим украинската отбрана в развиващото се бойно поле на войната с дронове. Това пише Питър Сумиу в The National Interest.

Руските и украинските сили са използвали маневрени боеприпаси с голям успех в продължаващия конфликт. Кремъл за първи път разположи своето "Изделие-52 Ланцет" в началото на лятото на 2022 г., а руските военни блогъри и проруски пропагандисти широко хвалят оръжието.

Това няма да са единствените "дронове-камикадзе", които Москва разполага на фронтовата линия.

Безпилотните летателни системи (БЛА) промениха играта значително. Те ефективно унищожават бронираните машини на другата страна, включително основните бойни танкове (ОБТ), и сравнително лесно нанасят удари по предни позиции.

И двете страни все повече засилват усилията си за противодействие на дроновете, което допълнително налага още по-усъвършенствани маневриращи боеприпаси.

Руските държавни медии твърдят тази седмица, че първата партида от 2000 дрона камикадзе Gepard е била разположена на фронтовата линия. Всеки дрон е оборудван с усъвършенствани средства за противодействие на електронната война (EW).

"Нашият дрон разполага с променена функция за устойчивост срещу отказ [управление на БЛА при загуба на комуникация], за да преминава през гъстите зони на действие на вражески системи за електронна война", каза представител на производителя на дроновете Gepard пред ТАСС.

"Дронът следва последните инструкции на оператора до определен момент, докато не излезе извън обхвата на системите за заглушаване", добави служителят.

"Gepard също така разполага с възможност за излитане на сляпо, за да противодейства на вражеското електронно разузнаване и да осигури безопасността на екипажа на мястото на изстрелване, тъй като все по-чести са случаите, когато противникът открива позициите за изстрелване на нашите екипи и нанася удари с касетъчни и прецизни боеприпаси", обяснява той.

Лети ли Gepard на сляпо?

Според руската новинарска агенция, сляпото излитане "прекратява видеопредаването по време на изстрелването на БЛА", като същевременно предоставя показания от сензори и инструменти. Това е предназначено да "предотврати възможността за прихващането му от врага".

Доклад на руския вестник "Известия" отбелязва, че украинските дронове-камикадзе са били изстреляни срещу предварително определени цели, но това е изисквало дронове за въздушно разузнаване, за да получат координати. Това е позволило на руските защитници да използват радиоелектронна борба, за да заглушат дроновете и да ги свалят.

Gepard е опит на Кремъл да гарантира, че същото няма да се случи.

Въпреки че "Гепард" не е получил толкова внимание, колкото "Ланцет", и двата дрона-камикадзе продължават да се използват от руските сили.

"Досието от успешни удари на Gepard вече включва голямо съоръжение на енергийната инфраструктура в района на Запорожие, няколко бронетранспортьора на НАТО и бойни машини на пехотата, както и друго оборудване", обясни допълнително представителят на компанията-производител.

В същото време ТАСС съобщи, че на руската армия са доставени над 2000 дрона камикадзе Gepard, а до края на 2025 г. може да бъдат доставени още 2000 до 2500.

Украйна също разполага с Gepard

Интересното е, че украинската армия разполага със собствен Gepard, а именно самоходната зенитна ракетна система Flugabwehrkanonenpanzer Gepard (Flakpanzer Gepard), произведена в Германия. Берлин е доставил около шестдесет, като плановете са още десет да пристигнат по-късно тази година.

Съединените щати закупиха още шестдесет от Йордания и започнаха да ги изпращат в Киев миналата година.

Самоходната зенитна ракета, способна на всякакви метеорологични условия (SPAAG), е разработена през 60-те години на миналия век и за първи път е въведена на въоръжение в началото на 70-те години. Тя е въоръжена с две 35-милиметрови автоматични оръдия в насочваща се кула. Може да изстрелва различни въздушно-експлозивни боеприпаси, включително бронебойни високоексплозивни (APHE) и високоексплозивни запалителни (HEI) снаряди. Скорострелността му е 550 изстрела в минута, а максималният му ефективен обсег е 3500 метра.

Това е една от доставените от Германия военни платформи, които украинските военни са хвалили значително, въпреки че други устройства от страната на НАТО не са били смятани за оправдаващи очакванията.

За автора

Питър Сучиу е допринесъл с над 3200 публикации в повече от четири дузини списания и уебсайтове през тридесетгодишната си кариера в журналистиката. Той редовно пише за военно оборудване, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Питър е и сътрудник на Forbes и Clearance Jobs. Живее в Мичиган.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.32311
RON RON 10 3.87961
TRY TRY 100 4.47102
USD USD 1 1.73666